| OmObisnuit a întrebat:

Vreau sa cumpar o garsoniera sau apartament cu 2 camere dar preturile mi se par extrem de mari. Vreau sa ma mut de la parinti iar abia am inceput sa muncesc dar in ritmul asta o sa ma mut la 35 de ani. Rate nu vreau sa fac pentru ca tata a facut un imprumut pentru apartament in 94 iar si acum mai plateste datoria. Chiar nu exista alta optiune decat imprumutul de la banca/familie? Chiar trebuie sa ma ingrop in datorii ca sa imi pot cumpara un loc unde sa stau?

16 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ramane doar o cerere de locuinta la primarie pentru o camera intru-un bloc ANL.
https://www.anl.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ai venit in lumea reala

| MagicOneT a răspuns:

Mai e si varianta chiriei, daca esti mai tanar, e o varianta de luat in considerare. Cu timpul, te poti orienta spre cumpararea unei locuinte sau poti sa-ti faci o casa de la zero daca nu vrei la bloc neaparat. Nu stii ce oportunitati o sa apara in viitor, poate vor mai scadea preturile la apartamente, poate vei gasi un job mai bine platit, poate vei vrea o familie etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Castiga la loto, daca nu, bun venit in realitate

| Sofer a răspuns:

Munca in strainatate sa strangi bani mai repede pentru apartament.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există. Sau ai bani, sau ceri împrumut de la cineva, bancă sau persoană privată, sau stai în chirie. Astfel ai aflat care este rolul băncilor, să îți ofere banii care nu îi ai, ca să poți trăi. La fel ele oferă bani ca să faci o afacere. De aceea s-au inventat băncile.
Tranzacția financiară se făcea pe o bancă de pe o stradă dintr-un oraș italian, de aceea instituția se numește bancă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi afara Intr-un an faci bani de o garsoniera.

| mgtow a răspuns:

Solutia e sa pleci din tara, platesti apartamentu in 10 ani sa zicem prin banca da... dai avansuri uriase sa scapi mai repede cu dobanda de nimic si apoi te intorci acasa. La noi nu-s sanse sa scapi repede de ipoteca. Eu imi platesc in 5 ani apartamentu si nu mam legat de banca ba mai mult mi-am schimbat si serviciul si tot fac fata la plata. In 5 ani hasta la vista baby nu mai am treaba cu ratele

| katy a răspuns:

Incearca un Anl sau chirie..nici eu nu reusesc sa imi iau o locuinta, te inteleg

| ALEXICAmarketing a răspuns:

De ce sa te imprumuti pentru o casa?
Mai bine inveti sa investesti in actiuni, obligatiuni, fonduri mutuale.
Prosperitatea vine din investit sistematic.
Se poate sta si cu chirie.

| relian a răspuns:

Nu te ingropi in nimic,este ceva normal sa mergi la banca si sa cumperi casa acum.
Banca aia cum crezi ca functioneaza? Tu nu ai bani sa cumperi,tii da banca,dar aia trebuie sa fie platiti,aia au angajati,si asa mai departe,trebuie sa si castige ceva ca nu munceste nimeni gratis nu?
Tu daca tiar cere cineva sa muncesti moca ai faceo? Deci daca raspunsul este Nu,atunci nu trebuie sa mai gandesti asa.

Daca nu vrei sa faci imprumut la banca stai cu chirie,asta e.
Problema cu banca e ca tu dupa ce faci imprumut ar trebuie sa platesti mai mult decat minimu certut de banca,daca poti platesti cat de mult poti tu,in felul asta nu o sa ajungi ca taicatu.
Cnad faci imprumut la banca deja ai si casa in care sa stai,asta este un lucru bun,zic eu.
Daca stai cu chirie e tot dracu ala ca platesti chirie,e ca si cum ai plati la banca,doara ca casa dupa anumiti ani iti ramane tie,pe cand aia cu chirie nu.
Dar ai si avantaje si dezavantaje.
La chirie daca se strica ceva,repara proprietaru,daca cumperi casa trebuie sa repari tu laughing
Nu trebuie sa te ingropi,o banca nu-ti da credit daca tu esti ingropat laughing aia iti dau bani in baza a ceva, iti cere salariu, unde lucri etc sa vada ca poti plati, ca ai destui bani sa maninci, sa te imbraci si sa le si platesti lor.
Dar sa cumperi cu imprumut un aptm eu nu as face asa ceva, as cumpara o casa mai bine.Mmai degraba cumpar casa in aara orasului decat aptm i oras.
Dar fiecare cu cei place,tu stii mai bine ce iti place si ce vrei sa faci.
Dar ca idee un imprumut este un ajutor,iar faptul ca tu trebuie sa platesti si dobanda la acei bani mi se pare logic,cine te ajuta moca? Ala care are bani sa imprumute pe altii trebuie si el sa munceasca, sa faca profit, iar banca face profit din ce? Bnacile au angajati, aia trebuie platiti, au cladiri, alea trebuie platite etc.

| Furnicuta000 a răspuns:

Trebuie sa fii nebun sa vrei sa iti cumperi un apartament cu banii in mana muncind in Romania ca om simplu. Daca faci asta in strainatate ai mai multe sanse. In Bucuresti sa zicem ca e vreo 50.000 euro un apartament cu 2 camere (in alte orase e mai putin). Daca mergi in alta tara, iti gasesti un job bun si strangi din dinti poti strange vreo 1000 euro pe luna sau mai mult. In cativa ani se fac banii pentru apartament.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr un an? Crezi ca se duce direct CEO la o multinationala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Daca ia 2000 euro/luna in 10 luni face 20.000 euro (acu desigur ar trebui scazute si cheltuielile pentru viata de zi cu zi dar am spus asa teoretic)
Iar in Ro cu sub 20.000 euro cumperi linistit garsoniera. Ba chiar si sub 10.000 euro poti gasi garsoniere, asa ca daca pui deoparte 1000 euro/luna in 10 luni iti poti cumpara una.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ia 2000 euro pe luna trebuie sa mai si trăiască acolo. Iar jumate sau chiar mai mult se duce pe chirie, mancare, transport.

Si garsoniera sub 20000euro, poate omu nu vrea sa se mute in Petrosani sau la Harlau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Cu 20.000 euro am vazut in multe locuri decente. La 10.000 intr-adevar e ceva de calitate mai inferioara. Dar cat sa platesti pentru o camera pe acolo? Daca ii sa fii nefamilist o garsoniera iti ajunge.