| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa cumpar un apartament in Romania, dar vreau sa fac imprumut in banca.cum as putea sa fac daca eu nu stau in romania si muncesc in strainatate?

6 răspunsuri:
| ellene a răspuns:

Daca ai un loc de munca sigur in strainatate, adica ai acte si nu te vor expedia acasa peste 1 an, 2 fa imprumut acolo. La noi nu iti da nimeni bani din banca, cu criza asta. Am vazut la stiri un tanar de 28 ani a vrut sa beneficieze de programul "prima casa" si cu toate ca avea salariu de 3000 ron ii dadeau doar 50000 euro, in conditiile in care apartamentul costa peste 70000. Deci nu se merita... poate te incadrezi si tu in acest program si daca mai ai ceva strans acolo o sa reusesti. Succes

| Brigitta a răspuns:

(Oare de ce vrei sa cumperi tu un apartament in Romaniasad daca traiesti in afarasad nu inteleg)

| scootsie a răspuns:

Poti sa o faci...aduci adeverinta de venit de la locul tau de munca si...gata obtii creditul... Te-ai intrebat insa, ce se intampla daca peste 10 ani nu mai ai loc de munca in strainatate? Strange mai bine bani ches si cumperi tot ce vrei in Romania...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Nu cred că are rost să te mai întorci.
Fă-ți o viață fericită acolo unde ești, că aici e vai de noi cu împrumuturile bancare pe termen lung.
Una vorbesc, alta fac - una semnezi, alta plătești, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ellen a raspuns bine! in strainica nu ai comisioane ca la camatarii astia! asa sunt bancile din Romanica, camatari legalizati!

| davidg a răspuns:

Pot sa-ti dau un sfat sa nu iei niciodata credit de la banca ca multe banci sint camatari legali eu am patit-o cu iei acum nu vreau sa dau ex sa le fac reclama ( efg) camatari legalii