| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa deschid un card bancar.

Am inteles ca BT (Banca Transilvania) ia comision 5 lei de cate ori iti intra bani in card. Daca un om are doua locuri de munca si doua salarii i se ia 10 lei daca ii intra bani pe card din alte părti, banca ii ia mereu tot cate 5 lei la fiecare tranzactie?
Iar cine vrea sa aiba si Internet Banking plateste inca 10 lei pe luna.

Am vrut sa va intreb, la Banca ING se ia acelasi comision de cate ori intra o suma de bani pe card? Care e avantajjele si dezavantajele la Banca ING, rog pe cei care au cont aici sa imi spuna.

Dau voturi si funda.

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Parerea mea
Eu îți garantez că banca transilvania este cea mai cinstită banca care ține cu oamenii eu am avut de aface cu toate băncile
si sunt scârbit de toate băncile
in afara de banca transilvaia

indiferent ca iti ia 50 lei pe an
ca iti ia 5 lei pentru un plastic adica o carte de credit
dai ca face toti banii
ca la latii nu iti ia acum clar asa sa vezi tu
dar au ei grija sa ii recupereze pe traseu

6 răspunsuri:
| Daniel_Gabriel_1995 a răspuns:

Am 2 carduri in familie de la ING si nu, nu iau taxe stai fara grijă
Fundă?

| jackie12345 a răspuns:

Cel mai veritabil la BCR. Nu recomand deloc BT. Extrem de neserioși și nu le pasă de tine... Eu de 2 săptămâni sunt la BCR și mi-am deschis și cont de economii gratis. Primești 1, 4% in fiecare luna din suma din depozitul de economii. Dacă ai 10.000 puși deoparte de exemplu primești 140 lei doar așa.

| hacktek a răspuns:

La ING nu se ia comision cu condiţia ca lunar contul să fie alimentat cu minim 2000 lei. Cu alte cuvinte, dacă rămâi şomer şi nu îţi mai intră salariu, vei plăti comision administrare card.
Recomand Banca Transilvania, taxa administrare cont sau card este zero, comisionul de transfer între conturi BT este zero şi se face instantaneu.
Un alt avantaj al unui card la BT este că se poate alimenta cu numerar şi în weekend, sau chiar şi noaptea, existând bancomate care acceptă depuneri de numerar fără a fi nevoie de un operator al băncii care să valideze tranzacţia.
După cum bine ştiţi, după cumpărarea BancPost, BT a ajuns lider pe piaţa românească, deţinând astfel 65% din piaţă, restul de 35% fiind împărţit între celelalte bănci.
Astfel BT reuşeşte să menţină cele mai multe ATM-uri (bancomate) şi filiale din ţară.
Pentru a face o alegere convenabilă, vă sfătuiesc totuşi să mergeţi la mai mulţi operatori bancari, să le explicaţi ce aveţi nevoie, să vă facă o ofertă, dar să nu luaţi o hotărâre pe loc, ci să luaţi decizia după câteva zile în care aveţi timp să studiaţi fiecare dintre oferte cu toate avantajele şi dezavantajele pe care vi le oferă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La ING te tot chestionează care este sursa veniturilor tale, de parcă ai fi din start infractor.

| zilog a răspuns:

Eu am card la banca transilvania
des am primit sume gen 2000 lei
si i-au oprit omului care mi-a trimis banii 1 leu atât nimic mai mult

Eu des plăteam beri pe la vama veche si berea costa 10 lei si 10 lei îmi lua din card-ul de debit!
NU ITI RECOMAND SA ÎTI FACI NICIODATA CARD DE CREDIT
NICIODATĂ NICĂIERI LA NIIC O BANCĂ!

Card-ul de debit cât ai atâta consumi este exact cal acartela de la telefonul mobil
nu mai ai credit nu mai poti sa vorbesti dar nici nu rămâi dator
dacă îti fură cineva card-ul și trage bani după el

așa ca ia la banca transilvania ca e bine

Si ce dacă dacă țî-ar lua 5 lei la fiecare salariu! Dar nu ai costuri ascunse zăpăceli hipnotizări nebuneala cuvinte îmbârligate dae lae tâmpenii pe car esă te scoată dator!

Eu am făcut o cerere să am cum să plătesc de 40 de ori cu card-ul intr-o singura zi.
Si am făcut probe, pentru ca eu aveam anunțuri pe olx de pătit și cât costa atât plăteam nu îmi lua bani în plus față de suma afișătă.

Fă ce vrei că sunt obosit si e noapte si trebuie sa ma culc.
daca ma crezi ca e bine e bine
daca nu ma crezi ca banca transilvania ține cu Românii fă ce v rei și o să te usture la buzunar in altă parte!

La banca transilvania nu ai surprize dinalea că ai avut contul fără bani în el și a venit ziua de a plăti comisionul anual de administrare a contului si iti inchid contul
SI NICI NU AM AVUT SURPRIZE SĂ ÎMI PUNĂ DOBÂNDĂ LA DOBÂNDĂ
și să plătesc datoria logaritmic mai mare
cu o creștere exponențială
Dar în altă parte am avut aceasta neplăcută surpiriză si am fost foarte dezamăgit.

La banca transilvania extrasele de cont sunt clare înțelegi și tu ceva din ele fără să îți trebuiască școli și cursuri de calificare speciale ca să le poți înțelege

La banca transilvania poti sa iti scoti extrasul de cont gratis online ai nevoie doar de CNP si gata vezi tot istoricul din totdeauna până azi.

E frumos tare ca are formularele ușor de înteles

Imi place că este peste tot are sucursale in toate orasele si pot sa depun bani de hârtie direct la bancomat

PLECASEM CA PROSTUL LA MNARE ANUL ACESTA CU VRE-O 700 FRANCI ELVEȚIENI ÎN BUZUNAR 400 lire, 300 euro, si alte banknoate prin toate buzunarele că așă sunt retarzii au bani ca maimuțele, bani moldovenești, ruble, aveam de detoate prin buzunare mai ceva de câț un schimbător de valuta
a aveam si dolari americani 3 banknote de 1 dolar si vreo 400 de dolari dacă nu cumva mai mult că ii aveam prin toate buzunarele
câte o dată mai și spălam hainele cu ei in buzunare, si credeam ca dolarii se distrug la masina de spalat dar au rezistat la câteva spălari.

Pt că tot ce strânsesem în viață nu prea aveam curaj să îi las acasă pentru că pe la nmine pe acasă există câte o femeie și femeile sunt mai rele de cât racheții
racheții nu găsesc toți banii
dar femeile au un dar aparte parcă ar merge după miros și ii găsește pe toti indiferent unde i-ai ascunde.
asa că nu avem încredere să îi las acasa și îi căram pe toți după mine indiferent unde mă aflam se aflau și toți banii mei

Si m-am trezit că vreau să mă duc la plaja
si nu avem cum să intru în mare că trebuia să las banii ori in camera de hotel ori pe plajă
așa că mi-am adus aminte ca am card la banca transilvania si m-am dus la un bancomat și am depus toți banii acolo
Foarte folositoare funcția asta de a putea depune bani.

Din tot ce aveam la mine banii care fuseseră spălați la mașina de spălat de mult prea multe ori nu mi-a primit
și mi-se pare că nu a primit nici lei moldovenești
dar in rest am reusit să pun în siguranță 95% din banii mei.

| Decebal91i a răspuns (pentru jackie12345):

De ce spui de bt ca is neseriosi? Ai card visa electron fara comision de administrare, bt pay gratuit + multe alte beneficii. La bcr singurul lor card visa e un card visa platinum care e 20 lei pe luna + alte comisioane ascunse. Am avut la bcr dar nu am fost multumit de ei. Si cine ti-a spus ei ca la 10000 lei primesti 140 lei lunar? Ei ti-au exolucat dar nu ai inteles tu. Aia 140 lei intr-adevar ii orimesti daca ai in cont de economii 10000, da nu lunar ci anual!