| PavliucVeaceslav a întrebat:

Vreau sa deschid un magazin online, careva stie cum sta treaba cu marfa de la furnizor?

Adica daca trebuie sa platesc furnizorul inainte de a vinde produsele sau platesc furnizorul dupa ce vind un produs?

Stiu ca la baza acestei afaceri trebuie sa existe un contract cu furnizorul dar nu stiu daca trebuie sa platesc imediat comanda facuta de mine sau o platesc dupa ce se vinde produsul?

Fac aceasta intrebare ca sa stiu daca trebuie sa am si un buget aparte de investit pentru produsele de la furnizor!

Doresc raspunsuri serioase si doar de la cei care stiu ceva despre toata treaba asta!

Va multumesc mult si va doresc un weekend placut tuturor!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Furnizorii ii platesti in functie de cum ai incheiat contractele cu ei, respectiv la furnizare, la un anumit termen de la furnizare, platesti un avans la livrare si restul de pret la un anumit termen, etc.
La inceput, pana vad daca esti serios si bun platnic, s-ar putea sa ai conditii de plata mai restrictive, pe parcurs se pot imbunatati.

| CataC a răspuns:

Salut
Depinde de nisa, de furnizor, de capacitatea ta de negociere...
Unii accepta si platala 45 de zile, altii doresc plata inainte de livrarea marfii, asa ca fapt divers.
Dar mai concret depinde de nisa si de furnizori, se incheie contracte cu fiecare in care se specifica.
Oricum un fond de rulaj e obligatoriu, pentru furnizorii ce vor plata instant, cheltuieli neprevazute, marfuri returnate, etc...
Multa bafta