| Aero_2277 a întrebat:

Vreau sa deschid un restaurant in Ploiesti si as avea nevoie de niste informatii.-Cat m-ar costa sa inchiriez central vreo 75mp cu 2 gr sanitare.si sa fac aceasta afacere, da-ti-mi idei asa in principiu, cam tot ce ar fi pentru el,(adica fara sa imi ziceti depinde de ce vreau eu sa fac etc etc.) eu vreau idei.Ar fi o intrebare buna pentru Brigaela, cel mai bun primeste fundita, fara mistouri.

Răspuns Câştigător
| adrian_3467 a răspuns:

Nu cred ca mai gasesti ceva sa inchiriezi la un pret ok central in Ploiesti si sa fie si zona cu vad dar iti recomand alta varianta.Cumpara un teren ( de preferat albert 130 euro /mp ) si nu ai dureri de cap...iti faci restaurantul cum vrei tu dar vezi ca ai nevoie de fff multe avize. Da-mi mai multe detalii despre ce fel de rest. vrei sa faci si iti explic. Si eu am ganduri dintr-astea dar sunt ceva cam multi bani de investit...

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ma pricep la asta, imi pare rau.

lolita
| lolita a răspuns:

Nu am inteles prea bine intrebarea ta, ce vrei sa stii? cam cat te-ar costa sa-ti incepi afacerea? tu zici ca nu conteaza ce fel de rest vrei sa faci dar iti zic ca are o foarte mare importanta. pate fi o pizzerie-restaurant sau un rest de lux cu mancaruri sofisticate.
daca nu ai lucrat niciodata intr-un restaurant este destul de greu sa stii ce cheltuieli ai, dar daca esti un om de afaceri iti recomand sa-ti cauti un administrator cu experienta in domeniu. trebui sa stii cati angajati vei avea, ce salarii le vei plati, ce produse vei avea, daca localul cu pricina este deja montat sau trebuie sa-l pui tu, o reforma te-ar costa destul de mult. cam cat te.ar costa fiecare mancare pe care o vei prepara, cat te-ar costa decoarare localului, publicitatea, etc.si intr-un final poti vedea daca este rentabil sau nu. cat despre inchireierea localului nu te pot ajuta deoarece eu nu locuiesc in tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa iti deschizi un restaurant mai intai trebuie sa ai pile de la primarie pana la directia sanitara si etc. si pasu 2 iti trebuie cel putin 1 bucatar care sa fie foarte priceput. ca un restaurat fara un bucatari buni nu aduce niciodata profit, si in vreo 75 de metri nu prea poti face mare lucru adica e mic spatiu si automat si profitul o sa fie mic

| Lumynyzza a răspuns:

Pai... 10 milioane spre... 20 miloane