Întrebare recomandată | VreauSaCunsoc a întrebat:

Vreau sa devin manager. La ce facultate trebuie sa aplic si ce trebuie sa fac?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si eu vreau sa devin Papa de la Roma! tongue

manager = director
Tu vrei sa devii direct director, dar inca n-ai habar de nimic, cum se organizeaza sise conduce o firma sau institutie. Doar in Romania poti astfel sa devii manager.

Pentru a deveni un director bun, trebuie sa faci o facultate unde se invata management + inca una de profil (economic, tehnic, etc.) si ai nevoie si de o experienta in domeniu de minim 10 ani.

| Donsavas a răspuns:

Un manager bun are scoala vietii in primul rand, cultura generala(studiile de baza) si cunoaste notiuni elementare de economie si este la curent cu legislatia in ceea ce-l priveste. Nu are nevoie neaparat de facultatea de management. Sunt multi afaceristi care au doar diploma de bac sau nici pe aceea, dar castiga foarte bine in comparatie cu un angajat sau un student/absolvent oarecare.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

La facultarea de management, adica ASE
Si sa inveti bine big grin

| varsanofie a răspuns:

Cel mai simplu iti faci un curs de management, incepand a-ti cauta un loc de munca intr-o companie de unde vei incepe de jos, pentru a le cunoaste pe toate, tintind sus.

| IngridBeatrice a răspuns:

Bună,

Eu am găsit un ghid pentru a deveni manager și are inclusiv detalii despre facultăți/programe de masterat: https://cariera.ejobs.ro/manager-ce-trebuie-sa-stii-despre-acest-rol/