| dodo1530 a întrebat:

Daca vreau sa devin invatator la ce facultate trebuie sa aplic si cum se face admiterea? Cel mai complex raspuns primeste fuuundaa! big grin

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pentru invatatori se face facultatea de Stiinte ale educatiei, facultate care este in cadrul universitatii (din Bucuresti sau din orasele mari din tara care au universitati). Specializarea se numeste Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar, adica iesi educatoare sau invatatoare. Poti merge acolo indiferent de ce liceu ai absolvit. Daca vrei sa mergi la Universitatea Bucuresti gasesti aici informatii http://fpse.unibuc.ro/admitere/studii-de-licenta. Pentru altele din tara gasesti usor cautand pe google. Succes!

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Faci Scoala Normala si iesi invatator, este o scoala la care mergi dupa generala si iesi direct invatator. Esentialul ti l-am spus, de aici incolo e simplu sa te interesezi. Succes.

| Andreea625 a răspuns:

Incepi cu liceul-profil pedagogic-specializarea/invatatori!
Apoi, urmezi ce facultate vrei, ce iti place, unde ai aptitudini!
Cu ani in urma, pentru a fi invatator era suficient sa absolvi liceul pedagogic-profil/invatatori, acum insa, majoritatea absolventilor de liceu pedagogic urmeaza cel putin o facultate+masterat (fiecare ce prefera, ce considera necesar, majoritatea aleg filologie, sau limbi straine, dar aleg si muzica, repet-fiecare dupa aptitudini si preferinte) multi profesand chiar dupa liceu, care este necesar pentru specializarea (invatator), dar care, fara facultate, nu mai este suficient!

| dodo1530 explică (pentru Andreea625):

Mai exista licee pedagogice?! Oricum eu voi termina un liceu teoretic, am nevoie de niste studii pedagogice totusi, la ce facultate le fac?