Întrebare recomandată | CocaFanta a întrebat:

Vreau sa fac o afacere cu iepuri. de ce acte am nevoie ca sa vand carnea pe piata si daca pot creste iepuri fara sa am ferma

Răspuns Câştigător
| tr3ig a răspuns:

Nu stiu sigur sa iti zic ce acte iti trebuie ca sa vinzi carnea pe piata, dar luand-o logic pot sa iti dau niste idei.

daca vrei sa vinzi carnea carcasa nu iepurele viu, iti trebuie in primul rand certificat de producator, in al doila rand un loc special amenajt conform UE si sa fie igienic, in al treilea rand iti trebuie certificat sau nu stiu sigur cum se numeste de la un medic veterinar, prin care sa se dovedeasca faptul ca nu au avut vreo boala, ca au fost sacrificati vii.

daca ii vinzi vii nu iti trebuie nimic. poate decat sa fie crotaliati, pentru ca daca nu poti sa primesti o amenda de la medicul pietii, asta daca ii vinzi in piata, daca ii vinzi de acasa nu iti trebuie nimic.
cel mai bine intrebi la primarie sau chiar la piata undeva, ei stiu mai bine.
iar iepuri sigur ca poti sa cresti fara sa ai ferma, nu te obliga nimeni sa ai firma, este indicat sa iti faci ferma daca cresti multi pentru ca ti se dau bani de la fondurile europene, dar nu e obligatoriu. sper sa te fi ajutat

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pentru a comercializa orice produs in piata iti trebuie certificat de producator, apoi iti trebuie autorizatie de la sanepid.
Daca cresti un numar mai mare de (nu stiu cati, undeva in jur de 80?), trebuie sa faci acte pentru deschiderea unei ferme, pentru asta trebuie mai intai sa-ti deschizi firma cred.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Sa vinzi carnea e mai greu. Iti trebuie tone de avize, de pe la Ministerul Sanatatii, ANPC, ce autoritate sanitar-veterinara mai au si astia...ai nevoie de spatiu corespunzator, echipamente autorizate etc.

Daca e sa-i vinzi in viu, e destul de simplu. Trebuie sa-ti faci ceva dosar de PFA, persoana fizica autorizata, ai de mers pe la Camera Comertului sa ti se dea CUI si toate alea, ca sa poti fi inregistrat si la ANAF.

| trăncănici a răspuns:

Tu întîi înmulţeşte-ţi iepurimea, că dacă nu vinzi nimic, n-are nimeni nimic cu tine. Cînd ai ajuns la cîteva sute sau mii de iepuri, scoate certificat de producător.Imediat apoi, fă-ţi contracte puternice, ca atunci cînd tai, să vinzi sute de iepuri şi poţi să-ţi construieşti şi o fermiţă. Lasă iepurii liberi cu toţii ca să se înmulţească repede.Succes!

| Giant123456 a răspuns:

Iepurii au acte? laughing

| mariusn20 a răspuns:

Salut ca sa cresti iepuri nu ai nevoie de ferma. Si ca sa vinzi carnea de iepure nu este rentabil. Eu iti sugerez sai dai in viu pretul fiind de 20 -23 lei pe kg. Daca vrei iepuri de rasa iti sugerez rasa urias german ( cresc pana la 12 kg chiar si mai mult ) iar daca il vinzi iei 240 ron. Femelele fata cate 4-6 pui, daca iti vei lua aceasta rasa iti sugerez sa ii iei fara certificat de origine si pui de 2 luni. EU CRESC IEPURI SI STIU