| Razvan03Andrei a întrebat:

Vreau sa imi spuneti si mie(intrebare de marketing):
~Cum influenteaza ambalajul calitatea produselor?
eu stiam doar ca are rol in informarea cu date exacte privind (calitatea) produsului...

6 răspunsuri:
| gatablog a răspuns:

Raspunsul este clar, un ambalaj de calitate va tine produsul in conditii de calitate maxima.

Mai este si vorba: "ambalajul vinde marfa"

deci, conteaza!

| Gabriel_3333 a răspuns:

Un ambalaj frumos face ca cel care cumpara sa fie cel putin atras daca nu si convins.Ambalajul dupa cum spun unii, face mai mult decat produsul in sine fiindca el reprezinta adevarata putere a marketingului.

| yoo23 a răspuns:

Cu cat este ambalajul mai frumos decorat si lucrat, cu atat atrage mai mult atentia oamenilor.Este ca si in cazul cartilor, cu cat este mai dichisita coperta, cu atat atrage mai mult cititorii.

| CosmicKarma a răspuns:

Alooo, astia care raspundeti, aici e vorba de CALITATEA produselor. deci discutam de ambalaje care mentin produsul proaspat, in conditii igienico-sanitare proprii si tot asa, nu ca va place voua sa cumparati produse impachetate frumos, da? e vorba de ambalaje speciale destinate pastrarii CALITATII produselor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca acel produs este ambalat frumos el nu prea va fi vandut deoarece nu-ti prea sare in ochi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Produsul final, asa cum este definit in economia moderna, inglobeaza ambalajul ca parte componenta. Deci calitatea produsului final este influentabila, in parte, de calitatea ambalajului (o calitate slaba a ambalajului poate reduce scorul total al calitatii produsului final chiar daca continutul este excelent).
Daca discutam influnta ambalajului asupra calitatii produsului AMBALAT, si aici este posibil sa conduca usor la deteriorarea calitatii daca nu este ales corespunzator (de ex: o caserola de oua de slaba calitate poate conduce la spargerea mult mai usoara a acestora, folosirea ambalajelor de slaba calitate la condimente de ex poate duce la pierderea aromelor in timp, ambalarea fructelor proaspete- mere de ex- in pungi de plastic la 1kg poate duce la deteriorarea rapida a fructului datorita riscului de lovire, alterare mecanica, comparativ cu ambalarea in ladite speciale; si exempplele pot continua. Ambalajul si calitatea ambalajului poate influenta calitatea produsului ambalat cat si a produsului final. Cheers,