| x_8127 a întrebat:

Vreau sa stiu, pana unde poate merge executarea silita, in cazul in care nu platesti un credit de nevoi personale fara ipoteca. Pana unde se poate ajunge, care sunt etapele si cum se desfasoara actiunea de executare. As dori un raspuns cat de cat detaliat. Va multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| cristim24 a răspuns:

Se executa pana la rude sau afini de gradul 2. Se poate pune sechestru (in urma unui proces civil, care poate dura mult si bine) pe bunurile imobile sau mobile. Banca vinde datoria catre o societate recuperatoare care te someaza sa le platesti lor. In urma darii in judecata metodele de recuperare pot fi: sechestru pe bunuri mobile sau imobile, recuperarea din salariu (procentajul este stabilit prin lege-acum 30%), etc. Ideea este ca trebuie sa studiezi bine clauzele contractului de credit, sa ai bani pentru un aocat bun. Pana la urma tot o sa platesti. depinde cand si cat ( se adaga si comisioanele societatii recuperatoare, daune, dobanzi penalizatoare, etc.) Da la pace cu cei de la banca. Nu sunt rechini. Doar daca vina este la tine: nu vrei sa platesti din rea credinta.

3 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Te someaza de citeva ori apoi daca nu ti face dosar,, vine siti ia din casa obiecte de valoare. e bine sa platesi ca cu banca nu te pui si libertatea e mai importanta .iti esaloneaza datoria eventual

| premamotion a răspuns:

Am pus si eu o astfel de intrebare aici pe TPU mai demult, si o sa-ti raspund cat se poate de simplu. Pasii sunt urmatorii: atunci cand nu mai platesti ratele, dupa o perioada de timp intri in biroul de credite, si cei de la banca te tot cauta sa le platesti creditul. In continuare, daca continui sa nu-l platesti, banca vinde aceasta datorie a ta la o societate de recuperari credite. Acestia, pe urma, te cauta pentru a-si recupera banii (deci nu mai ai treaba cu banca). Daca nu le platesti, ei te dau in judecata, si dupa ceva timp (1an poate 2.) ai o vizita de la executorul judecatoresc care cauta sa faca o executare silita pentru a acoperi datoria ta la societatea de recuperare + cheltiueli de judecata. Daca nu ai absolut nimic pe numele tau... nu are ce sa-ti faca. Daca esti casatorit/a si sotul/sotia are bunuri pe numele sau o incurci. In cazul in care sotul/sotia nu are absolut nimic pe numele sau, si nici tu, nu are ce sa iti faca, decat sa te astepte sa te angajezi pentru a-ti retine 30% din salar (tie sau sotului/sotiei) sau pot astepta sa moara unul din parinti (pentru ca tu sa beneficiezi de mostenire si atunci te prind la mijloc.)

Asa ca, daca nu ai nimic pe numele tau stai calm/a... Stai calm/a oricum ar fi, viata este frumoasa! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://209. 85. 135. 132/search? cu=cache:B0d-Y9fVrkQJ:...clnk&gl=ro
aveti aici toate datele imi era mai greu daca vi le reproduceam mai ales ca sunt termeni de specialitate.