| jahjah a întrebat:

Work and travel grecia. Am gasit un program pentru studenti aici: http://www.americanexperience.ro/work-and-travel-grecia
si as vrea sa merg la vara. Vreau sa stiu daca ati fost sau pareri? :-? Se respecta tot? Se castiga 400euro+bacsis si se dau 3 mese pe zic, asa cum se specifica la inscriere? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| adygaju a răspuns:

Buna. daca vrei sa mergi in grecia du-te pe site ram universal cu ei am fost vara trecuta si nu trebuie sa platesti nici un comision.salariul este de 500 de euro in mana pe 8 ore in fiecare zi daca vrei mai multe detalii aici ai id meu adygaju

33 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca vrei sa vizitezi cu cheltuieli putine, inscrie-te intr-un schimb de tineri. Sunt ONG-uri care au astfel de programe, e nevoie sa platesti doar 1/3 din transport, restul (cazare si masa) e acoperit de tara care organizeaza.
Daca vrei sa faci ceva bani de buzunar, mergi la mare si incearca sa te angajezi in domeniul hotelier. La noi sau la bulgari. E mare cautare pentru joburi sezoniere.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, dragul meu parerea mea este sa nu e iei dupa astfel de firme, poti ajunge in situatia de a ramane si fara bani si fara loc de munca. Daca mergeai prin cineva mai era ok dar asa dupa ureche si cu siguranta mergi si vezi despre ce este vorba, s-ar putea sa ceara anumite conditii sa le indeplinesti.Sincer eu nu prea cred in asa ceva pana nu verific autenticitatea celor spuse de ei. Ce trebuie sa faci este sa te informezi, sa vezi cum functioneaza acest program pentru studenti; Stiu ca suna tentant dar stii cum este "paza buna trece primejdia rea". Iti doresc mult succes si ceea ce iti doresti sa ti se indeplineasca.

| Irina a răspuns:

Am fost eu vara trecuta. Ce pot sa iti spun este ca tot ce ti se spune de la firma nu are nicio treaba cu realitatea, din moment ce ajungi acolo contractul care il semnezi in tara nu mai are nicio valoare. Zile libere nimic, bacsis nimic. veneau managerii si iti luau bacsisul din mana. 3 mese pe zi da, dar depinde si ce program iti fac ei iar mancarea e f nasoala, eu in 2 saptamana mi-am nenorocit ficatul. Managerii ne aveau grija chiar si cu ce faceam in timpul liber. nu mai spun ca esti tratat ca ultimul om de pe lumea asta iar ei se vad undeva sus tare.
Noi am crezut ca vom fi tratati ca niste studenti care vor sa profite de o experienta, in niciun caz muritori de foame.

| gabicosta a răspuns (pentru Irina):

Salutare.eu am fost anul acesta, 2012 impreuna cu prietena mea si tot ce spui este adevarat.esti un sclav cu acte

| beba a răspuns:

Un sfat iti dau:NU MERGE NICIUNDE...sunt sarlatani, acum 2 ani, am mers eu cu 10 colegi de facultate...ne-au muncit ca sclavii, nu ne-au platit, bacsis nu ne dadeau grecii, pentru ca noi nu aveam contact direct cu clientul si culmea, cand am vrut sa plecam, au vrut sa cheme politia pe motiv ca avem contract cu ei! Asculta la mine, eu locuiesc in Grecia acum, salariul minim este 800 euro, ei ofera 400 si''bacsis'', pentru ca practic isi fac munca cu cheltuieli zero. Sfatul meu este sa nu mergi niciunde, nu se respecta contractul, mesele le primeam dar tratamentul de zi cu zi a umplut paharul...nu iti poti imagina cat de greu poate fi! Am slabit 8 kg in mai putin de o luna datorita muncii.si ATENTIE! am plecat, legal, printr-un contract incheiat intre FACULTATE si angajator... dupa parerea mea acea perioada a fost nu WORK AND TRAVEL ci SLAVE AND TRAVEL!

| dragosh1gdi a răspuns:

E cam asa: lucrezi aprox dupa programul 10-13; 13-15 liber; 15-17 lucru; 17-20 liber; 20-23/00 lucru. in timpul zilei faci activitati sportive cu clientii hotelului, stai cu ei de vorba in functie de limbile straine pe care le stapanesti, iar seara echipa organizeaza spectacole de dans, actorie, jocuri si discoteca in final. 400 euro+tips, 3 mese pe zi la ore fixe (asta e bine), o zi pe saptamana ai liber. altfel, vei fi rupt de oboseala, caldura si umiditatea te sufoca (pe mine m-a rapus), team leader-ul va fi un nenorocit in 75% din cazuri (fereste-te de team leader roman, chiar ca se cred D-zeu), nu merita munca pe care o faci pentru 400 de euro. iti doresc sa iei decizii inteleptewinking

| adygaju a răspuns:

Pentru raspunsul anonim postat pe data de 14 august as putea sa stiu cine sti si de unde stii ce am pati eu in 2010 cu ram? ca am acceptat si am mers ca animator si nu ca ospatar sau barman ca inainte? da poate am patit-o ca nu am facut tips, am avut un program infernal, dar nu pot sa ma plag ca altii ca au fost gandaci sau am mancat resturi nu? ca tu stii doar inseamna ca ai fost si tu acolo nu? te rog frumos sa raspunzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.eu astazi am fost sa ma inscriu! nu mi-au spus de conditii.insa ei sunt parteneri BRD...si nu cred ca banca asta se alia asa...cu orice firma capusa.sunt studenta anul I si vreau sa fac mai multi bani decat in tara.sunt constienta ca e mult de munca, nu ma duc sa iau 400 E si sa stau degeaba.eu incerc.sa vad cum e! macar ma dau singura cu capul de perete decat sa`mi spuna altii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut ...si eu vreau sa merg in Grecia vara asta asa ca am luat la citit toate site-urile firmelor de work and travel.
Cea mai interesanta oferta mi s-a parut a fi asta:
http://www.work-travel-ro.ro/work_and_travel_grecia
Alte sugestii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancare ti se da ce ramane de la clienti cazare naspa cu gongi in camera, lucrezi zilnic 10 12 ore, deci cum vrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow. ma lasa cu gura cascata tot ce scrie aici. Si eu m-am inscris intr-un program work&travel la happysummer.ro am aproape toate actele gata, dar abia daca am banii pe care ei ii cer 390 RON+ 148 EURO (ce pot fi platiti din primul salariu primit in Grecia)...ma macina faptul ca as putea ramane cu buza umflata cand ajung acolo, dar in acelasi timp dorinta de a petrece vara departe de RO este mai puternica. Stiu : munca e munca, distractia e... dupa munca(daca mai este chef si timp). Tot ce as putea spune e ca iti doresc numai bine, sa te scalzi in $$$ si sa fie ca'n Rai totul. Firmele de aici promit multe, dar ce-i acolo nu poate anticipa nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te duce! e o mare teapa! iti spun din experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna... poti merge daca nu ai ce face ...muncesti 8 ore cel putin pe zi ...la greci zic...nu ai zi libera ...trebuie sa te milogesti sa primesti una...si e adevarat mananci doar ce ramane la autoservire de la clienti...stati acasa mai bine...pe litoral la noi se castiga la fel ca acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna acest "400euro" de care vorbeste toti? -400 pe luna sau astia sunt toti banii care ii faci in 3 luni? ma poate lamurii cineva? Sunt pe punctul de a merge sau nu merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este usor sa fii dezamagit de Grecia… este indeajuns sa nimeresti jobul naspa sau insula nepotrivita. Destinatiile insulare ale Greciei s-au dezvoltat din punct de vedere turistic in mod diferit. dar in principiu joburile de la w&t sunt la fel.

media orelor lucrate pe zi in Grecia in turism, in sezon este de 9-poate 10ore/zi... nu te astepta la 8 ore (companiile mint!)
In general hotelurile sunt all-inclusive(asta insemna ca tips.canci.

o sa muncesti in draci (sau asa o sa ti se para daca e pentru prima data si ai stat numai pe net pana acum) dar daca combini cu fun o sa ai parte de happy sa zicem tarile nordice(suedia, norvegia, danemarca), poloneze, si in general toata lumea. Doar cei puternici.sau asa era vorbahappy. depinde ce parte vezi, dar de muncit, o sa muncesti.

W&T Grecia merita daca stii sa vezi parte buna a lucrurilor, palmieri, plaja si fun si nu vezi doar partile naspa.+o companie W&T de buna calitate.
salariul este de 400-450/luna. daca ai Co@[e vii fara sa apelezi la companie si gasesti job de 1000euro, nu stiu de ce se plang unii.
Merita ca si experienta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca se respecta tot. 3 mese pe zi plus cazare. mancarea buna, merge. pleaca doar daca vrei mai intai sa muncesti apoi sa travel. eu am lucrat la bar.intre baieti vorbind, am prins de toate:poloneze, suedeze, daneze, grecoaice. mi se pare logic sa scrie doar ratatii aia de nu le-a placut. Spor, dar daca nu esti serios nu te du. se numeste WORK and apoi travel. spor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cei care vor sa mearga in Grecia, ii sfatuiesc sa fie foarte atenti inainte de a pleca. Conditiile de munca sunt grele, de comentat nu poti comenta nimic, pentru ca asta te va trimite automat in urmatoarea clipa acasa si fara bani in cele mai multe cazuri. Grecii sunt destul de rai, nu tin cont de orele de munca si nici de zilele libere. Incercati joburi care sa va aduca tip-suri, macar asa stiti sigur ca aveti ceva bani adunati si aici ma refer la bell boy sau barman, uneori chiar ospatar. Vedeti ca multe firme de recrutare au scos posturi de animatori. Desi pare frumos, e de fapt cea mai mare sclavie. E un program infernal, iar jobul e platit ca toate celelalte. Va pot spune cum suna acesta : 9-12. 30, apoi 13-16, apoi 20-23, apoi repetii pana in jur de 2 noaptea. Deci sclavie. Somnul vi se va parea ceva de vis. Apropo, sa nu va imbatati cu apa rece. Din momentul in care ajungeti acolo, nimeni de la nicio firma de recrutare nu isi va da interesul sa va ajute. Aviz USTravel! E o mare facatura. Ei nu au nici puterea si nici interesul sa va ajute. Daca veti comenta ceva, omeneste vorbind, zburati in clipa urmatoare. Sclavie in sec 21. USTravel, esti o mare rusine! Voi reveni si voi spune mai multe! Fiti cu capul pe umeri,, copii"! Totul pare tentant, dar se poate transforma oricand intr-un cosmar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cei care vor sa mearga in Grecia. Nu faceti acest lucru, cel putin nu pe pozitia de animator si nu prin USTRAVEL! Sclavie e putin zis, mai mult decat atat, veti avea atatea nopti nedormite si nu din cauza distractiei, ci din cauza programului infernal! Daca totusi ajungeti acolo, sper sa nu vi se intample asta, nu aveti voie sa comentati sau sa va spuneti deloc parerea. Asta inseamna automat ca zburati de acolo, fara niciun ban, ba mai mult veti primi amenintari din cele mai urate ...cu bataia sau ca vi se poate intampla oricand ceva rau! USTRAVEL, urat din partea ta! Agentia nu se va implica deloc, treaba cu asistenta este ceva de ordinul imaginarului, ajunsi acolo, sunteti la mana lor si nu aveti niciun drept! Totusi daca plecati, mergeti in grup si pe joburi bune, care au si ceva tips : barman sau bell boy! Ei vor incerca sa va plaseze pe locurile pe care vor ei si nu pe care le vreti voi! Adygaju e un baiat de nota zece, insa anul acesta a patit-o si el cu ram universal! Sfatul lui e spus sincer, insa a fost postat inaintea experientei de anul acesta! E inca acolo si nu cred ca ii este foarte bine! Doamne ajuta si sper sa luati decizii intelepte cu totii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare!

vad ca toti povestesc experientele lor din Grecia. Si eu am fost plecat. Am lucrat la bucatarie - ajutor de bucatar. Grecii sunt ingorzitori. Vorbesc urat si te trateaza pe un gunoi. Nici angajatorii nostri, autohtoni nu sunt mai sus. la fel ma tratau si in Romania sefii mei. Oricum ideea e ca in grecia se munceste.
Eu va sfatuiesc sa mergeti totusi printr-o agentie din Romania (atentie mare la agentie) pentru ca e mai sigur asa. Eu am plecat cu una din iasi, us travel. Au fost ok din punctul meu de vedere.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost in Grecia tot cu work& travel de 3 ori in zone diferite( Creta, Halkidiki si Peloponess, la 3 hotele de 4 si 5 stele). Cred ca teapa de care se vorbeste tine in principal de greci, de atitudinea lor fata de angajat, sunt badarani, a dracu, te rateaza ca pe un gunoi. Deci scalvia de care se vb e adevarata, am patit-o in toate partile Greciei. Si chiar e adevarata faza:comentezi, ai plecat, pupi in fund, ramai. Tara e minunata, ma refer la privelisti, dar oamenii...sunt de ***. Ah si am fost cu o faculta, deci nu am platit nici un comision, asta probabil a fost motivul pentru care am plecat de 3 ori, era ceva sigur. Daca aveti intrebari va rasp cu placere. Sper ca v-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu merg cu American Experience in Grecia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu vreau sa plec vara aceasta in grecia prin us travel.deja am majoritatea actelor gata. oferta este pentru halkidiki.dar dupa ce am citit toate aceste commenturi aproape m am razgandit...sunt studenta in Romania si caut doar sa petrec o vara frumoasa in care sa lucrez dar si sa castig niste bani...chiar e atat de rau? nu se merita? daca este cineva in situatia mea va rog sa raspundeti! as vrea sa aud parerile oamenilor care chiar au fost acolo nu conteaza daca sunt pro sau contra, dar vreau sa mi fac o idee reala despre ce este acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,si eu vreau sa plec prin agentie imi cere din primul salariu 350E atat in care 100 isi ia ag.din Romania iar restul cei din Grecia.Va intrebare pe voi care ati fost acolo salariu se respecta? poti strange banutii pe care ii muncesti cu atata sudoare? pentru ca totusi nu se compara cu salariile noastre din tara oarecum.ca si la noi sunt patroni care isi bate joc pentru 700 lei.Acolo te duci pentru minim 500e nu-i asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate am inteles salariul il primesti.Doar ca ai de muncit nu gluma.si eu as vrea sa primesc raspunsuri de la cei care au fost acolo, am auzit ca grecii se poarta destul de urat cu angajatii romani! tu cu ce agentie pleci? iti dau id meu daca vrei sa vb ardelean_ioana86

| Selena a răspuns:

In general e vorba de foarte multa munca, putini bani si putin timp liber sa zici ca ai putea sa te bucuri de locurile pe care le vezi.trebuie sa platesti multi bani agentiei care te trimite plus sa te intretii singur pana la primul salar.parerea mea e ca nu se merita

| jennyfer_8580 a răspuns:

As vrea si eu sa stiu dace se mai merita sa plec in grecia pentru 2 luni.ma gandesc ca acum e cam tarziu si ca sezonul se termina la inceputul lui octom.am aplicat la M.D.EGO Recruiter din Timisoara, comisionul lor este de 170 euro plus 200 ron taxa de mediere.actele le am scanat si le am trimis pe mail impreuna cu contractul de mediere semnat.Ei m au asigurat ca mi gasesc mie si unui prieten in acelasi hotel destul de repede dar a trecut cam 3 saptamana de atunci.acum m au intrebat daca sunt de acord sa plecam separat dar pe aceeasi insula.voi ce ziceti se mai merita?

| lorelay_7912 a răspuns:

Buna, cine imi poate spune si mie agentie serioasa, as vrea sa plec vara asta cu work and travel si nu vreaus a mi iau teapa sau cand ajung acolos a nu fie ceea ce mi s a spus...

| baiat221 a răspuns:

Am fost si eu in Grecia, mai exact pe insula Creta.
Puncte Contra:
- atitudinea unora dintre greci (in special sefii)
- stresul banilor (cateodata mai intarzie la plata cateva zile, dar de obicei ti se dau)
- munca este destul de stresanta daca esti ospatar sau ajutor de bucatar (asta pentru ca ai multi sefi si de multe ori ti se cere sa te autodepasesti- chiar daca dai totul, mereu ti se va zice "mai repede, mai repede" sau pe limba lor "ela ela")
- programul de multe ori este fragmentat, iar 8 ore de lucru uneori ti se pot parea ca is mai multe
- prea multi colegi de munca romani (am intalnit prea multi invidiosi si lenesi) si la care, daca nu esti atent te pot influenta in rau pentru ca iti baga in cap numai lucruri rele si negative despre hotel
- tips-uri modice, spre 0
- cazarea, conditii destul de proaste, dar pana la urma petreceam putin timp acolo in camera, cat dormeam...
Puncte PRO:
- colegii de munca straini: rusi, lituanieni, letoni, finlandezi, francezi (o experienta faina, multe culturi)
- petrecerile pe plaja
- faptul ca e all-inclusive si nu erau tips-uri are si partea buna: bautura gratis din bar (in fiecare seara dupa munca mergeam in bar la barmanita si luam tave intregi cu cocktail-uri si mergeam pe plaja si beam si ne distram cu ceilalti studenti), a nu se intelege ca ne dadeau voie sefii ci pur si simplu aveam grija sa nu ma vada;
- fiind ospatar, interactionam cu foarte multe persoane, clientii de la hotel nu erau greci (decat foarte putini), in special cei din tarile nordice (fetele suedeze erau superbe, blonde in marea majoritate) si cu unele chiar m-am "combinat" big grin
- soare, plaja, marea : in timpul liber bineinteles, mai ieseam la bronzat, la un joc cu mingea pe apa

Toate ca toate, daca ar fi sa mai merg odata in Grecia, m-as duce, dar nu ca ospatar ci doar ca Bellboy, din doua motive: bacsis, iar programul de lucru nu este fragmentat. Treaba cu Bellboy-u e sa pleci din timp acolo ca altfel se ocupa repede.

| momo_8167 a răspuns:

Nu stiu de ce spune anonimul de US Travel ca sunt neseriosi. Eu am avut o experienta placuta cu ei. Am plecat prin ei in Kos la un hotel de 4 stele ca si chelener. Acolo am avut ceva probleme cu angajatorul dar au fost ok si m-au ajutat cei de agentie. Grecii sunt cam nesimtiti ce-i drept dar cei de la US travel au fost destul de prompti. Nu am ce sa le reprosez

| momo_8167 a răspuns:

Spunea cineva aici ca a fost ca animator si ca nu a fost deloc placut. Tot ce e posibil. Eu cand m-am inscris la agentie mi-au spus ca au si programe pentru cei care nu sunt studenti. salariile erau mai mari dar fata cu care am vorbit de la US Travel mi-aspus ca se lucreaza foarte mult si e destul de greu pe un astfel de program. Asa ca am ales sa merg ca student. Poate animatorul a vrut sa castige mai mult si a plecat pe un astfel de program. Imi dau si eu cu parerea. happy Eu am pleca cu contract in scria program de 8 ore. De la agentie mi-au spus ca daca vreau sa lucrez mai mult voi fi platit suplimentar. Asa a fost. Cand am ajuns la hotel am fost intrebat daca vreau sa fac 10 ore pe zi. Si am acceptat. Asa am ajuns sa castig si 700 - 800 eur. pe luna. Parerea mea este ca trebuie sa stii sa vorbesti si cu angajatorii si cu agentia. AAA si apropo de "asistenta", eu am sunat la US Travel la 10 seara pentru ca pierdusem numarul de telefon pe care mi l-aau dat sa sun cand ajung pe insula. Desi nu erau intimpul programului mi-au raspuns si m-au ajutat.