| bebe04gr a întrebat:

Zilele trecute m-am angajat ca agent de vanzari si am primit actele necesare dar nu si instructiuni pentru a sti cum sa procedez cu acestea.
De exemplu chitanta care vine in 3 exemplare (in urmatoarea ordine albastru, rosu, verde) pe care va trebui sa o dau clientului la incasare? Am mai mers cu agenti insa de la cu totul alte firme si din cate imi aduc aminte acestia lasau clientilor chitanta rosie dar pe chitantier parca era prima pe care se scria.
Un raspuns in legatura cu aceste acte de care se loveste orice agent. Poate si alte sfaturi.

Răspuns Câştigător
| ionuthuma a răspuns:

Chitantele se completeaza si se elibereaza doar pentru incasarile cu cash.
Astfel, in momentul in care un magazin partener iti da bani pentru produsele livrate, tu vei completa o chitanta (in cele 3 exemplare din care cea rosie si cea verde este pe hartie autocopiativa). Partenerul va primi astfel chitanta albastra (cea completata cu pixul de tine); tu vei preda la contabilitate chitanta rosie impreuna cu banii colectati (eventual un borderou de incasari unde vor aparea TOATE incasarile din ziua respectiva de la TOTI partenerii). Chitanta verde ramane la cotorul chitantierului pe care - la terminarea acestuia - se va preda tot la contabilitate.
Succes happy