| AdiMihai25 a întrebat:

ce acte sunt necesare pentru înscriere la un curs pentru agent paza/securitate?
Funda

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu imi mai aduc aminte exact, dar cred ca:
-ultima diploma de studii
-copie dupa buletin si certificat
-adeverinta de la medicina muncii.
Se cere si cazier, dar nu mai stiu daca la inscrierea la curs, sau doar la eliberarea atestatului.

| AdiMihai25 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar neaparat trebuie FISA MEDICALA (medicina muncii)
Si cu acest curs te poti anjaga oriunde ca agent paza, indiferent unde faci cursurile?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AdiMihai25):

Da. Faci cursurile oriunde, iar la final dai un examen cu reprezentanti ai politiei, si primesti calificarea (diploma). Apoi mergi cu diploma de calificare si alte acte la inspectoratul judetean de politie de care apartii, si soliciti eliberarea atestatului pentru paza.
Poti lucra ca agent de paza si din timpul cursurilor, daca primesti adeverinta de la cei care organizeaza cursul.