| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu o latura a unui triunghi daca cunosc masurile a doua unghiuri si inca o latura?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema suna cam asa: sa se calculeze lungimea laturii AC a triunghiului ABC, stiind ca BC=√2, masura unghilui BAC=30 garde si masura unghiului ABC=45 grade.

| Northern a răspuns:

Depinde.
Daca triunghiul este oarecare poti folosi teorema lui Pitagora generalizata.
http://formuleonline.blogspot.ro/......agora.html

Daca triunghiul este dreptunghic, te ajuti de functiile trigonometrice sau teorema lui Pitagora.

Daca triunghiul e isoscel, duci inaltimea si te folosesti de faptul ca imparte latura de la baza in doua segmente congruente.Se formeaza astfel un triunghi dreptunghic, unde poti aplica functiile trigonometrice cunoscand anumite unghiuri sau poti folosi chiar teorema lui pitagora, a inaltimii sau a catetei.

Puteai sa dai mai multe detalii.Un desen ar fi fost mai folositor.;)

| Patty03 a răspuns:

Asta depinde de latura. Se rezolva cu functii trigonometrice. Scrie textul problemei sa te pot ajuta concret.

Daca stii doua unghiuri poti sa il afli si pe celalalt. Ca sa il afli si pe celalalt faci asa: 180-a-b= c; presupunand ca c este unghiul ce vrei sa il afli si a si b sunt unghiurile ce le stii. Mai incolo sunt doar functii trigonometrice.