| Robeert a întrebat:

Am si eu o problema de cls a 6: Raportul masurilor a doua dintre ungiurile formate de doua drepte concurente este egal cu 2 supra 3(e fractie). Aflati masurile celor 2 unghiuri? ma pUtETi AjUTa:? FunDahappy

Răspuns Câştigător
| barbie251 a răspuns:

Deci. daca sunt drepte concurente inseamna ca au un singur punct comun. deci desenul tau ar arata ca un " X ". unghiurile opuse sunt congruente, deci raportul lor nu este 2 supra 3. deci trebuie sa luam doua unghiuri care nu sunt opuse la varf. inseamna ca acele unghiuri sunt suplementare ( suma masurilor lor este de 180 de grade). noteaza masurile celor 2 unghiuri cu a si b. a+b=180 si a supra b = 2 supra 3 => a supra 2 = b supra 3 ( i-am inversat pe b si 2). notezi cu 'ca' fractiile ( a supra 2= b supra 3 = ca) inseamna ca a=2k si b=3k, iar a+b=180 inseamna ca 2k + 3k = 180 deci ca=36. de aici a= 2 x 36 = 72 si b= 3 x 36 = 108. Cu placere :]. Funda? ^.^

3 răspunsuri:
| AndY_8355 a răspuns:

Ce simpla e :

Notam masurile unghiurilor cu a si b

a supra b = 2 supra 3
Si pentru ca sunt form de 2 drepte concurente rezulta ca :
2*a + 2*b =360(grade)
din a supra b = 2 supra 3 rezulta a=2*p; b=3*p (fie p un nr nat )
2*2*p+2*3*p=360(grade)
10p=360(grade)
p=36(grade)
rezulta a=36*2=72(grade)
b=36*3=108(grade)

daca ai nelamuriri spune

| AndY_8355 a răspuns:

Apropo funda sau in loc de funda da si tu un vot plsss http://taramosului.cancan.ro/Concurent-13468/

| sorinush a răspuns:

Ce inseamna funda? big grin