| AvalohAlyn a întrebat:

Am 18 ani si as vrea sa citesc niste carti cu adolescenti,aventura ceva,cu baieti si fete dar sa NU FIE SF! Sa fie real,normal, posibile si in realitate intamplarile.Ce imi sugerati? Desi sunt prea mare pentru aceste carti as vrea sa le rasfoiesc sau sa le citesc putin pe:Singur pe lume si pe Aventurile lui Tom Sawyer.Stiu ca sunt prea mare dar ma intereseaza aventurile adolescentilor
Dati-mi va rog romane cu ADOLESCENTI FRUMOASE! Ce carti imi RECOMANDATI?
MULTUMESC MULT! Merci
beaucoup

Răspuns Câştigător
| FastAndFurious a răspuns:

Pai, asa cum ai zis ca ai 18 ani dar ca pari de 15, sunt foarte ok cartile din lista ta.
Mai ales aia de Mark Twain ia-o. O sa te distrezi.
Singur pe lume e cam trista si la depresia ta nu-ti prinde bine.
Ai citit ceva de Mihail Drumes? Elevul Dima dintr-a saptea si Invitatie la vals sunt frumoase.
Mai cauta Cismigiu @ Comp, de Grigore Bajenaru. O sa te distrezi, desi sunt povesti din alte vremuri.

| AvalohAlyn explică (pentru FastAndFurious):

Am citit de Mihail Drumes (elevul dima si scrisoare de dragoste nu si invitatie la vals)
Cismigiu and comp am citit,am citti si continuare :La revedere baieti!

Alte carti frumoase cu adolescenti nu mai stii? Ceva cu aventura, cu adolescenti, tineri, tabere, excursii? Raman dator frate.Merci mult!

| FastAndFurious a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca iti zic Ciresarii cred ca ai trecut deja de ea, nu?

Mi-a mai placut Panza de paianjen a lui Cella Serghi si Orasul cu salcami al lui Mihail Sebastian. Dar sunt de dragoste, nu de aventuri. Insa merita.
Vrei aventuri, treci la Jules Verne si Doi ani de vacanta sau Capitanul Nemo ( Douazeci de leghe sub mari).

3 răspunsuri:
| loribogdan13 a răspuns:

John Green - Cautand-o pe Alaska, Orase de hartie, Un sir infinit de ţestoase.
Jane Austen - Mandrie si prejudecata + continuarea.
David Levithan - Zi dupa zi, Inca o zi.