| sTeFaN. a întrebat:

Salut lume.As vrea sa-mi recomandati niste carti interesante sa le citesc si eu.Am 14 ani. Dati-mi niste titluri de carti "mai apropriate de varsta mea". Merci.

8 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Terry Pratchett-seria Lumea Disc, foarte amuzanta, Joseph Delaney-seria Wardstone(seria Vraciului), Alan Gibbons-trilogia Legendeer, Nancy Farmer-Marea trolilor, CS Lewis-Cronicile din Narnia, Paul Stewart &Chris Riddell-Cronicile Lumii de Margine, Louis Sachar-Secretul din Lacul Verde, Cornelia Funke-Inima de Cerneala, Stapanul hotilor, Peter Dickson-Fauritorul de franghii, Ioan Dan-Cavalerii, Cavalerii Ordinului Basarab, Taina cavalerilor, Curierul secret, Ursula K LeGuin-Lumea lui Rocannon si seria EarthSea, Clayton Emery-Proscrisii, Rose Estes&Tom Wham-Sabia lui Skryling, Orson Scott Card-Jocul lui Ender si continuarile, Poul Anderson-Patrula timpului, Coridoarele timpului, Operatiunea Haos, Eiji Yoshikawa-Musashi, Frans G Bengtson-Vikingii, Terry Brooks-seria Shannarra, V M Jones-seria Karazan, BP Kerr-seria Copiii Lampii Fermecate, Katherine Roberts-seria Cele 7 Minuni, Justin Somper-Vampiratii, JRR Tolkien-Hobbitul, Tom Holt-Asteptau pe cineva mai inalt, Stephen King&Peter Straub-Talismanul, E Rose Sabin-seria Scoala de vrajitorie... vezi la Corint Junior, Nemira junior, Rao pentru tineri. Oricum am citit ce am enumerat, n-o sa fii dezamagit, sunt grozave!

| Ceva ciudat. a răspuns:

Eu de curand m-am apucat de citit Twilight...sunt 4 volume... iar al 5'lea este vazut din ochii altui personaj...[big grin]. sper sa-ti placa

| sTeFaN. explică:

Merci @DeeaPustoaica in afara de Harry Potter Prizonier la Azkaban le-am citit pe toatehappyMai putin Ocolul pamantului in 80 de zile-Jules Verne nu l-am mai terminat de citit ca m-am fost plictisithee heedar am vazut filmulhappy.

| madutza_ubytzik a răspuns:

Buna! ti-as recomanda sa citesti baltagul! e foarte bun pentru varsta ta!

| blackcat_3605 a răspuns:

Elevul Dima dintr-a 7a- Mihael Drumes
Romanul adolescentului miop-Mircea Eliade
Lord of The rings-J.r Tolkien
Harry Potter
Tunele -Roderick Gordon şi Brian Williams,

| DeeaPustoaica a răspuns:

Capitan la 15 ani-Jules Verne
Ocolul pamantului in 80 de zile-Jules Verne
O calatorie spre centrul pamantului-Jules Verne
Legendele Olimpului vol 1 si 2-Alexandru Mitru
Harry Potter Prizonier la Azkaban
Calatoriile lui Gulliver-Jonathan Swift
Cocosatul de la Notre-Dame-Victor Hugo
Sper sa iti placa... spor la lectura!

| dulcicandrea a răspuns:

Ai putea sa citesti merlin sau harry poter

| complicatdesimplu a răspuns:

Eu iti recomand ceva mai usor : Dupa ploaie vreme buna - Contesa de Segur, si Francisc Cocosatul - Contesa de Segur. Sau alte carti scrise de Contesa de Segur. Mi se par mult mai bune pentru. varsta ta decat baltagul sau altele. Ai putea incerca si Ivanhoe -W. Scott. Sau colectia Morometii cu exceptia cartii "Roata norocului" care e prea confuza parerea mea. Simplu. Complicat de Simplu.