| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit destul de des asocieri facute intre muzica hip-hop in stil vulgar, in acel stil tipic "baieti de cartier"(ex. parazitii), si versurile lui Eminescu.Am gasit in interviurile lor replici in genul: "..mai bine cititi Eminescu.", dar si la comentariile de pe youtube,la clipurile lor, propozitii cum ar fi: ".cei mai buni poeti de la Eminescu incoace...".

Nu sunt un fan al acestui gen de muzica, si nu cunosc prea bine domeniul.Problema mea este ca, nu vad aproape NICIO legatura intre poezia lui Eminescu(de exemplu) si ceea ce fac ei.Mi se prezinta chiar a pamflet imaginea unui rapper realist,vulgar,insensibil,spre badaran, citind versurile lui Eminescu,Stanescu,Blaga care imi par a fi destinate in special oamenilor sensibili, cu simt moral dezvoltat..etc.

Cunosc spre exemplu o persoana care iubeste foarte mult genul asta de muzica,avand trasaturile de personalitate tipice, de la care am aflat ca ii citeste pe clasici, si place creatia lor.Nu am crezut cand am auzit, banuind ca motivul pentru care le citeste ar fi altul, nu insasi placerea savurarii poeziei. Dupa cum vedeti pur si simplu vad o discrepanta intre aceste doua lucruri, ca si cand as vedea un fotbalist pictand la sevalet.

Deci problema mea este ca percep aceste doua elemente ca fiind deloc armonizate.

Care sunt legaturile? Luminati-ma! As vrea sa inteleg fenomenul.

Multumesc.

17 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Ei cred că rapperii stau după bloc
Fumează dintr-un chiștoc
Și se strâng toți la un loc
Iarna-n jurul unui foc
Și să vezi...ce urât vorbesc, înjură des
Schimbă CD-ul că-i detest!

Te incadrezi perfect in aceasta tipologie, descrisa de un rapper intr-o melodie de-a sa.Si,daca tu esti cel din avatar, se justifica temerile mele premergatoare, ca esti un papusel, avid dupa poponarismele poeziilor de dragoste, ale virginilor veritabili(conceptual, Eminescu nu cred ca a gustat vreodata organ femeiesc oferit de bunavoie) Nichita si Eminovici.Ghici ce, nu miros fecalele tale a levantica si orhidee, semidoct coclit. Vreo juma' din poeziile lui Eminescu, sunt simple labe sentimentale, tocmai pentru oameni ca tine. Oameni ce academic vorbind se numesc semidocti.Eu le zic papusei hipsterizati.Ce, rap-ul nu poate contine sensibilitate? Gandac mic si infatuat! Adevarat, Parazitii nu se pot compara cu Eminescu, ei fiind mai mult o trupa dusa de curentul "anti". Parazitii sunt un fel de George Orwell, corcit cu Joseph Heller.Da' nu cred c-ai auzit de ei, tu tripat fiind pe mediocrele poezii ale "neamului roman".

Grupul 2012 poate fi comparat cu Eminescu, pe alocuri, lucru valabil si pentru Kazi Ploae, Deliric1, CedrY2K,chiar si Bean.(Subcarpati)

De grupuri din strainatate nici nu mai zic.Keny Arkana, AOTP, Jus Allah sau Psych Ward depasesc multi poeti autohtoni.

Stereotipiile ies inca odata la suprafata.Bineinteles ca vorbesti in necunostinta de cauza, nefiind cunoscator al genului.Prostu' nu-i prost destul pana nu-i si fudul,si eventual,pseudo-artist.Ia zi-mi,maestre,pictezi? O arzi hivernal,in spirit boem, plimbandu-te printre chipurile stramosesti ale padurii-mama ale caror triluri telurice tremuratoare te cheama spre recunoasterea eului launtric? Asculti post-rock, sau indie rock, sau ambiental-screamo? Infatuare, cat cuprinde, da pe dinafara.De butoiul Danaidelor stii?

Bine ca mi-ai adus aminte de Pumn de Tarana.E un rapper, draga semidoct.Treci si asculta:

http://www.youtube.com/watch?v=-qxmj1YHCZ8
http://www.youtube.com/watch?v=BI1HtevNGHQ

Si ca tot suntem in zona artei moderne, mai ia:
http://www.youtube.com/watch?v=7sG0DvITjPM
http://www.youtube.com/watch?v=aNPn1jdqbtQ&feature=related

Dar e normal ca fiind habarnist, sa-ti dai cu parerea.Doar traim intr-o tara libera, ce dracu!

| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

=)) Nu m-am întins să dau exemple, că știam că o să vii tu din spate cu tot ce e necesar. Dar, totuși, nu-mi place deloc Pumn de Țărână. Pe frateleNORD l-ai ascultat?
http://www.youtube.com/watch?v=qdWjjWviDqU&feature=relmfu

| Wøodenpints a răspuns:

Tu ai cam înţeles totul gresit. Paraziţii nu prea fac parte din imaginea descrisă de tine,iar dacă le-ai fi ascultat majoritatea melodiilor,îţi dădeai seama că saunt multe versuri care îndeamnă omul prost la cultură.
Chestia cu "rapper realist,vulgar,insensibil,spre badaran" nu mă face să cred decât că eşti o feministă convinsă şi plină de băşini,sau dacă eşti bărbat,ceea ce ar fi trist,un exemplar ce face masculii de râs.
Avatarul oricum te dă de gol.
Şi nu înţeleg,care ar fi problema dacă un fotbalist ar picta? După mintea ta,când cineva are o pasiune,nu mai are voie să aibă şi altele, care nu sunt deloc apropiate una de alta?
Şi nu cred că ar trebui să te mire dacă un ascultător de Paraziţii citeşte Eminescu.
Ar trebui să te mire dacă un manelar, un biberist, unu care ascultă inna sau puya citeşte. Nu neaparat eminescu, dar ar trebui sa te mire dacă unu din ăştia citeşte şi o etichetă de muştar pentru mici.

| Wøodenpints a răspuns:

Cine a zis ceva de inteligenţă? Dacă vrei să găseşti asta, nu veni pe TPU.
Ăsta este unicul tău argument pentru prostia debitată în întrebare?

| Wøodenpints a răspuns:

N-am stat să-ţ icitesc raspunsul, i-am tras doar o privire aşa pe diagonală ca să înţeleg ce vrei să zici.
Ce am eu de spus despre tine este că nu eşti cu nimic mai presus dacă o iubeşti pe Maricica înainte să i-o tragi.

| Wøodenpints a răspuns:

Deci tu eşti homalăul din poza de la avatar?

| Wøodenpints a răspuns:

Sunt sute, mii de poze pe net cxu drumuri de genul, fără să fie prezent şi elementul gay în ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Nu sunt un fan al acestui gen de muzica, si nu cunosc prea bine domeniul." - păi dacă nu cunoști fenomenul, de ce-ți dai cu părerea? Nu ți se cere o cunoaștere aprofundată, dar văd că tu ai auzit doar de Paraziții, Mafia, eventual Guess Who, dar îți permiți să tragi concluzii. Asta e însăși definiția ignoranței, cultule și sensibilule care ești tu. După logica ta rapperii sunt niște inculți vulgari; rockerii cum sunt? Nespălați împuțiți, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Se vede ca esti in domeniu, ca iti place, probabil de-asta si stilul asta frustrat de a vorbi." - Iar dai cu bâta-n baltă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce e de corectat e faptul că nu ai ascultat.
http://www.youtube.com/watch?v=sAtm1CTwTqw
http://www.youtube.com/watch?v=eqRr59x0bTc

Majoritatea celor care fac rap - și-l fac bine - sunt tobă de cultură, la fel ca ascultătorii conștiincioși. Nu-ți cere nimeni să-ți placă, dar nici etichetarea după ureche nu e o atitudine de care să fii mândru.

| stpu a răspuns:

Bombonel, mai pune mana pe carte si ai sa vezi ca a noastra cultura a evoluat de la Eminescu pana in prezent. Citeste un Cartarescu, un Ruse, un Suciu, un Cosovei etc.
Eu cred ca cei de la Parazitii erau ironici cand s-au comparat cu Eminescu si n-ai inteles, cum de altfel nu intelegi nici melodiile lor.
P.S. Daca era Nastase liber si zburda pe tpu.ro cu siguranta iti dedica melodia asta http://www.youtube.com/watch?v=PYsmIhOuZoU

| anonim_4396 explică (pentru stpu):

Citesc mult in general,am citit si din cei pe care i-ai precizat,insa citesc evident ce ma intereseaza si in special carti cu tenta stiintifica unde exista stil si limbaj formal, asta neinsemnand ca trebuie sa dau de anumite elemente.

Cine a spus ca nu inteleg melodiile lor? Sunt o multime de chestii in care ma regasesc si care sunt foarte bine gandite, sunt melodii care au un mesaj spre deosebire de partea comerciala de azi, dar pur si simplu nu imi place stilul vulgar si arogant de a fi.

Parazitii nu s-au comparat cu Eminescu, reciteste intrebarea.

Apropo de cultura, semidocti si prejudecati, nu te simti ingustat de fixatia asta pe "poponarime"? Apesi pasul de parca cea mai importanta persoana a planetei ar trebui sa aiba personalitatea specifica stilului tau.Fiecare are un tip de personalitate oferit de natura, pe care apoi, si-l sustine inflacarat crezand ca acela e cel "corect". Putea natura sa-si bata joc de om intr-un mod mai batjocoritor? Astia suntem.

Am sa caut sa citesc mai mult din cei precizati de tine

| stpu a răspuns (pentru anonim_4396):

Traim intr-o societate vulgara. Toata lumea injura pe strada, acasa, la munca, peste tot. Traim intr-o societate dominata de placeri si fantezii. Cu totii avem o idee fixa despre ceva anume. Aparent avem impresia ca nu ne lasam dominati, si totusi o facem foarte mult.
Cum ar putea sa vina Parazitii si sa vorbeasca elevat despre o societate vulgara? Daca nr prostituatelor e in crestere, ce vrei sa-ti spuna ei? ca e vreo evolutie stiintifica?
Deschide ochii si dati seama de societatea in care traiesti.
De la Cartarescu iti recomand neaparat Travesti, de la Ruse - SONI. Doua carti foarte bune...

| Smiley923 a răspuns:

Fiecare cu gusturile lui... Unele persoane apreciaza aceste combinatii! Eu nu apreciez muzica hip-hop vulgara, sau combinatii de genul pe care tu le-ai amintit(Eminescu), imi place (si) stilul hip-hop dar nu pot asculta melodii vulgare si in plus multi ''cantareti'' de hip-hop, mai mult...vorbesc.Totusi, Eminescu n-are legatura cu hip-hop sau muzica de strada (cum s-o numi).

| fratelen a răspuns:

In rep sunt poetii... nu cei pe care ii stie lumea, gen parazitii, doc, deliric, vescan samd. Sunt multi baietii pe care merita sa-i asculti daca ai o doza de nebunie in tine. Multi repari care au citit mult la viata lor, de asta unii au luat-o cu caputu'. Ti-as recomanda Kazi Ploae ( pentru. suprarealism / in paralel, pe Kafka ), Steleverzi, frateleNORD ( e foarte greu, o sa ti se para aiurea, dar nu e absolut deloc ) si ceva pentru suflet, Nimeni Altu'.

| JustmeSorin a răspuns:

Harolling on the floor. Nu am mai auzit o gluma asa de buna de mult timp. Auzi si tu, parazitii se compara cu Eminescu. E adevarat ca multe din versurile celor de la parazitii sunt pline de inteles si exprima exact realitatea in care traim, insa ca sa compui versuri ca ale lor nu trebuie sa ai geniul lui Eminescu. Mi se pare aproape o blasfemie ca ei sa se compare (sau cine i-a comparat) cu Eminescu. E ca si cum eu m-as compara cu Slash doar pentru ca stiu cateva amarate de acorduri la chitara.
Nu cred ca exista nicio legatura intre versurile lui Eminescu si ale celor de la parazitii. Eminescu are o opera perfecta, plina de intelesuri ascunse, si numai cine ii studiaza viata intreaga in paralel cu opera, isi da seama ca de fapt el isi transpune trairile in poezii. Asa ca, doar atunci (adica niciodata) cand cei de la parazitii vor ajunge la gradul asta de profunzime al versurilor se vor putea compara cu Eminescu.
Apropo, macar ai si tu bunul simt sa scrii numele lui Eminescu cu "E". Peace!

| horia14 a răspuns:

rolling on the floorparazitii, eminem compun niste piese de aur pe care nici chiar eminescu nu le-ar putea scrie!