| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit destul de des asocieri facute intre muzica hip-hop in stil vulgar, in acel stil tipic "baieti de cartier"(ex. parazitii), si versurile lui Eminescu.Am gasit in interviurile lor replici in genul: "..mai bine cititi Eminescu.", dar si la comentariile de pe youtube,la clipurile lor, propozitii cum ar fi: ".cei mai buni poeti de la Eminescu incoace...".

Nu sunt un fan al acestui gen de muzica, si nu cunosc prea bine domeniul.Problema mea este ca, nu vad aproape NICIO legatura intre poezia lui Eminescu(de exemplu) si ceea ce fac ei.Mi se prezinta chiar a pamflet imaginea unui rapper realist,vulgar,insensibil,spre badaran, citind versurile lui Eminescu,Stanescu,Blaga care imi par a fi destinate in special oamenilor sensibili, cu simt moral dezvoltat..etc.

Cunosc spre exemplu o persoana care iubeste foarte mult genul asta de muzica,avand trasaturile de personalitate tipice, de la care am aflat ca ii citeste pe clasici, si place creatia lor.Nu am crezut cand am auzit, banuind ca motivul pentru care le citeste ar fi altul, nu insasi placerea savurarii poeziei. Dupa cum vedeti pur si simplu vad o discrepanta intre aceste doua lucruri, ca si cand as vedea un fotbalist pictand la sevalet.

Deci problema mea este ca percep aceste doua elemente ca fiind deloc armonizate.

Care sunt legaturile? Luminati-ma! As vrea sa inteleg fenomenul.

Multumesc.

1 răspuns:
| FastAndFurious a răspuns:

Rap, hip-hop asculta mai ales cei dintr-o anumita zona periferica social, material, care se regasesc in versurile realiste ale cantecelor.
( " e viata asta, ba!" )
Asta nu inseamna ca toti vorbesc numai mascari, chiar daca le canta cand le aud sau ca sunt retarzi.
Unii sunt chiar scoliti dar dezamagiti de viata pe care o duc, altii sunt doar rebeli iar altora le place pur si simplu ritmul.
De aia pot fi si baieti cititi, cu scoala, profunzi, si chiar seriosi.
Uita-te si la unii solisti gen Cheloo, spune multe lucruri interesante, cu vocabular, e un tip cu familie, nu e scandalagiu. nu se drogheaza.
Poate a trecut de etapele alea de baiat rau si acum doar isi vinde muzica sau poate n-a fost niciodata altfel.