| soniutza2008 a întrebat:

Am nevoie de ceva urgent! va rog sa ma ajutati daca stiti ca am cautat pe net si nu am gasit...deci de ce un copil cu miopie cand va creste mare va vedea? dau funditabig grinbig grin

Răspuns Câştigător
| PaNkAkE a răspuns:

el va vedea cand va creste mare deoarece odata cu trecerea anilor convergenta globului ocular se mareste, iar imaginea obiectului nu se va mai forma in fata retinei se va forma pe retina pls funditabig grinD

4 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Fiica mea a fost depistata cu miopie la varsta de 7 ani -2 acum are 30 ani si dioptria este de -2, 50
depinde de organismul fiecaruia imparte asta nu se poate generaliza

| drAn3 a răspuns:

"deci de ce un copil cu miopie cand va creste mare va vedea?"

Pai si cand e mic nu vede sau cum? Am problema asta din clasa a 4-a. Si am fost la n doctori.
Odata cu varsta (pana la maturitate), se dezvolta si corpul, si ochiul deci. Cei care sufera de miopie, ca mine, vor vedea din ce in ce mai prost. Crede-ma ca nu vb bullshit, doar mi s-a-ntamplat. In cls. 4-a am avut -0. 5 dioptrie. Si cam in fiecare an mi-am schimbat ochelarii, la -1, -1, 5, -2, pana acum 2 ani cand am ajuns la -3, 50. De atunci nu a mai crescut, am acum -3, 75, dar -0, 25 e nesemnificativ. Si asa o sa ramana.
Am posibilitatea sa fac o operatie cu laser pe ochi, care iti "reseteaza" ochiul, ti-l da la 0, adica vezi normal si nu-ti mai trebuie lentile sau ochelari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.si eu sunt un copil cu miopie grava.va scapa de miopie doar prin operatii cu laser. daca nu este de acord va sta cu ochelari toata viata.

| amy3semj1405 a răspuns:

Esti prima de la care aud asa ceva. Am o colega care are miopie, la fel si mama ei si inca vede crede-ma! La colega mea nu s-a agravat dar nici nu s-a mai remediat, ot ca nu isi poarta ochelarii. Dar de orbit nu e adevarat din cate stiu eu...