| Hermeneutic a întrebat:

Am o intrebare cam ciudata. Daca viața pe pământ a unei persoane nu e chiar buna și își pune capăt zilelor, se spune că acea persoană se duce in iad. Adică după ce că a trăit în iad, continua tot în iad. Care este logica?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare om are creieri si posibilitatea sa-si faca viata cum doreste. Daca viata cuiva nu este buna, atunci sa-si foloseasca minte asi bratele sa si-o schimbe, fiindca are aceasta posibilitate, asa cum o avem toti.
Nu asteptam sa ne pice nimic din cer si nici nu ne punem capat zilelelor din atat lucru, dimpotriva, luam taurul de coarne, ne mai luam un job in weekend sau de seara, daca nu ne ajung banii si ne punem situatia fianciara pe picioare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Persoanele care mor indiferent ca mor din cauza unei boli grave sau se sinucid nu ajung in iad sau in rai, ei merg in pamînt, nu Dumnezeu este vinovat deoarece lumea imbatrineste si moare, si nici nu este vinovat ca lumea se sinucide, deci stai linistit, persoana care moare nu conmtinua sa traiasca in alt loc nu suferă nici in iad si nu merge nici in rai, moartea este sfîrsitul tuturor lucrurilor bune sau rele pe care acel individ le făcea pe pamint cand traia, Dumnezeu nu chinuie mortii intr-un iad de foc, Dumnezeu promite o lume mai buna in care cei care au murit vor învia aici pe pamint sa se bucure de viață si de o sanatate perfectă, el nu vrea sa i vada pe oameni chinuiti bolnavi bătrîni si morti.

| johnnny123 a răspuns:

Poveștile inventate nu trebuie să aibă întotdeauna logică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se duce nicăieri, nu exista iad, este o concepție îndoctrinata de de bigoti.

| Anyo1988 a răspuns:

Aici nu este vorba de nici o logica, 1 din cele 10 Porunci spune clar " Sa nu ucizi " si in biblie scrie la fel de clar ca Dumnezeu a spus asa " Eu am dat viata si eu sunt singurul care are dreptul sa o ia, Cel ce va dori sa moara, va trai iar cel ce va dori sa traiasca va murii " daca ceea ce spui se refera la tine sau la cineva cunoscut te rog cauta-ma pe Facebook yonik andrey ionel movila si hai sa vorbim, faptul ca ai o viata grea nu inseamna ca trebuie sa te sinucizi, atata timp cat esti viu poti inca schiba ceva, insa odata ajuns in iad nu mai poti schimba nimic. Te rog nu fac ceva ce vei regreta amarnic. Iadul este cat se poate de real. O vorba din batrani zicea gandeste de 7 ori si actinoneaza 1 data nu invers deci te rog fa la fel. Ai grija de tine si poate ne auzim

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anyo1988):

Numai prostii i ai spus nu există iad si rai.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anyo1988):

Numai răstălmacii Biblia daca nu o intelegi numai da vina pe Dumnezeu,. Dumnezeu a dat viata dar nu el este raspunzator sau vinovat ca oamenii mor, nu Dumnezeu îi omoară nu el ne ia viața, viata este un dar un cadou de la Dumnezeu cum crezi tu ca Dumnezeu ne ia inapoi acest cadou?

| Anyo1988 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Raiul si iadul sunt mai reale decat iti inchipui tu si faptul ca tu esti ateu nu schimba cu nimic asta. Adevarul nu se schimba in baza a ce crezi sau nu crezi tu si faptul ca tu nu crezi este problema ta dar nu lua si pe altii cu tine in iad.

| Anyo1988 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

De unde stii tu tati ce inteleg eu si ce nu? ne cunoastem atat e bine incat sa stii ce inteleg si ce nu? ca eu nu imi amintesc sa te cunosc. Sfatul meu gandeste inainte sa vorbesti nu invers si cunoaste un om inainte sa il acuzi de chestii de care habar nu ai. Du-te acasa si culca-te ca esti obosit

| Ajja a răspuns:

Viata nu iarta pe absolut nimeni. Toata lumea duce un iad in privat. Nu merita sa te sinucizi oricat de greu ar fi. Acum, daca e sa o iei dpdv religios, faci un pacat daca te sinucizi pentru ca doar Dmz poate sa te,, omoare’’. Menționez ca nu te poti mântui dupa moarte nici prin pomelnic si rugăciuni pentru ca persoanele ce se sinucid nu pot fi trecute in pomelnic. Daca e dpdv moral, gresesti ca lasi greutățile sa te doboare.