| anonim_4396 a întrebat:

Ce profil psihologic i-ați face unui sinucigaș?
Credeți că persoana din cauza căreia un sinucigaș își pune capăt zilelor, ar trebui blamată sau să aibă mustrări de conștiință?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

"Credeți că persoana din cauza căreia un sinucigaș își pune capăt zilelor, ar trebui blamată sau să aibă mustrări de conștiință?"

Nu, să zicem că am o iubită, tipa se desparte de mine iar eu mă sinucid. Problema nu e la ea că vezi doamne mi-a dat papuci, problema e la mine că mă sinucid. Singura persoană vinovată de sinucidere e sinucigașul. Desigur există și excepții, spre exemplu, dacă manipulezi un copil sau un adolscent cu intenția să l faci din adins să se sinucidă, atunci numai e sinucidere ci crimă.
Pe scurt, dacă x se sinucide din "cauza" mea eu nu sunt vinovat, decât dacă eu l-am împins în mod voit și expres către sinucidere, caz în care devine un caz de crimă.

"Ce profil psihologic i-ați face unui sinucigaș?"

Nu există nu profil psihologic unic, cauzele sinuciderii pot fi multiple, de la probleme de stabilitate psihologică, la probleme stabilitate emoțională sau neurologică. Poate fi fond depresiv, dar la fel de bine poate fi pe fond psihotic.

9 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Da, eu cred ca da dacă se demonstreaza ca a abuzat victima fizic sau psihic, dacă se demonstreaza ca a facut ceva direct, dacă a stresat persoana respectiva, dacă a supus victima la comportamente urate.Nu as blama o persoana care vrea să iasa din relație de exemplu, nu poti obliga pe nimeni sa te iubească sau sa stea cu tine dar dacă face anumite presiuni pentru a demoraliza pe cineva cum am dat exemplele mai sus e chiar fapta penală, pe de altă parte nu trebuie niciodata sa profiti de o fată sau un băiat de sentimentele lor si sa ii rănești, aici e mai mult o chestiune de moralitate

| halogen001 a răspuns:

Omul are ratiune si e liber sa aleaga cat are de trait. Daca alti oameni isi doresc ca acel om sa traiasca mai mult, e problema lor si nu au decat sa incerce sa-l opreasca sa se sinucida. Daca reusesc e victoria lor impotriva vointei lui.

| FreddieM a răspuns (pentru halogen001):

Cel mai bun raspuns. Gandesc la fel.
Cheers

| wildthing a răspuns:

Un sinucigas poate fi un om cu probleme psihice, dar la fel de bine poate fi si un om absolut normal, care din diverse motive pur si simplu nu mai vrea sa traiasca si ar trebui ca restul sa-si vada de treaba lor si sa-l lase in pace cu alegerea facuta. Cine sunteti voi mah, de va credeti indreptatiti sa-l judecati si sa decideti pentru el? Cine sunteti voi sa-l tineti in viata cu forta, daca el nu mai vrea sa traiasca? Intrebarile astea nu ti le adresam tie, pentru ca nu te-am vazut judecand sau arogandu-ti drepturi de decizie in numele altora, ci le-am aruncat asa...in eter.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

O foarte mare parte din sinucigași sunt depresivi.
Și asta nu o spun eu. O spun statisticile.
Supărarea sau depresia poate fi de moment, adică acum e prezenta, apoi trece sau poate fi continnua, unele depresii sunt serioase și durează.
"Sinuciderea este o soluţie permanentă pentru o problema temporară."

Unii o fac din cauza "onorii" (vezi unele țări ) alții sunt teroriști sinucigași cu convingeri religioase nebunești, alții sunt mult prea bolnavi fizic sau psihic.

Abuzul psihologic, sexual, fizic, social sau chiar economic, șantajul și fenomenul numit bullying
ar trebui pedepsite cu închisoarea.

Dar totul depinde de la caz la caz, de la situație la situație.

De ex o femeie nu mai vrea să stea cu partenerul că nu-i mai place sau o bate, se sinucide cu siguranță nu e de vină victima, ci sinucigașul.

| Jus7t a răspuns:

Pai depinde de caz, dear Rosa.

Cum a zis și mai sus colega, dacă cineva se omoară că a fost părăsit nu trebuie sa pățească nimic cel ce s-a despărțit de x, nu ești obligat sa accepți pe cineva dacă nu mai simți ce trebuie și dacă mai e și toxica relația.
Dacă cineva se omoară din cauza bullying ului atunci da.

Da știu că sunt mulți care ataca sinucigasii, oameni handicapați mintal în mare parte, nu îi lasă nici morți în pace.
Stai că probabil o să apară și pe aici câțiva.

| IgnatVictor a răspuns:

Cu siguranță, depinde de situație.
În lume, există oameni care împing alți oameni la sinucidere, într-un mod vădit și răuvoitor, prin comportamentul și acțiunile lor. De obicei, astfel de oameni nu au mustrări de conștiință. Cred, însă, că ei ar trebui pedepsiți, pentru simplul fapt că au contribuit la moartea unui om.
Însă există și latura cealaltă. Aceea când o persoană nu este direct responsabilă de moartea altei persoane, deși ea este cea care i-a declanșat sentimentul de sinucidere. Aceste cazuri sunt... hm... mai delicate, căci vizează, în general, dramele de iubire. Și nu numai.
Totul depinde de situație. Există persoane oribile, care ar trebui să plătească pentru faptele lor, dar există și persoane nevinovate, care din punct de vedere moral nu au greșit cu nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| MrAM a răspuns:

Depinde.
Se poate intampla orcui, fiind persoane mai mult sau mai putin predispuse la asemena gest.
Poate individul in cauza a suferit o trauma acuta gen,
Decesul unei persoane dragi, despartire, a pierdut averea la pacanele etc.
Sau un conglomerat de anxietate, depresie, trauma, ce pot evolua pe o perioada mai indelungata in afectiuni neurologice.
Cand e 1-0 pentru realitate si te cam bate constant.
Altii o vad ca pe o scapare a unei situatii imposibil de rezolvat. (mecanism natural, cand esti in pericol alegi sa lupti sau sa fugi. In cazul asta fuga presupune sinuciderea)
Ori ca pe o posibila recompensa, aici ma refer la cei indoctrinati.
Ca pe ceva onorabil in unele culturi. Seppuku
Sunt n motive de ce o persoana si-ar pune capat zilelor. Aceste persoane avand n profile pshiologice si n cauze si motive diferite s-au comune.
Poate fi usor sau imposibil de a distinge o persoana sinucigasa de una normala.
De blamat ce sa blamezi? poate in cel mai bun caz sa incercam a intelegem ce a determinat acea persoana sa decurga la acel gest. Sa oferim compasiune si suport persoanelor afectate.