| flavius01 a întrebat:

Am talent la scris scenarii? V-ati uita la un astfel de film daca s-ar realiza vreodata? Ma gandeam ca ar fi foarte interesant sa scriu despre un subiect de film si dupa ce am meditat am gasit unul destul de incitant: transsexualitatea. Ma gandeam... Daca as scrie despre un barbat care de mic copil a fost batut si batjocorit la scoala si de fratii sai pentru ca se comporta ca o fata, care in viitor incearca din rasputeri sa mascheze adevarul, dar pana la urma cedeaza si decide sa isi faca o operatie de schimare de sex, cu toate ca nimeni nu il incurajeaza sa faca asta. Apoi ma gandeam ca as putea sa scriu despre drama acestui barbat care sufera continue transformari si arat procesul de transformare din barbat in femeie. Pe parcurs, barbatul ar realiza ca a facut cea mai mare greseala a vietii sale cu aceasta operatie in momentul in care se indragosteste de o femeie careia nu ii poate spune secretul sau de frica sa nu il/o respinga, asa ca se multumeste sa fie prietena ei. Totodata, accepta avansurile unui barbat si, desi parea imposibil ramane insarcinata acum ca si femeie. Aici ma gandeam sa scriu despre cum dezvolta o tulburare psihica si dezvolta o dubla personalitate, una ca si femeia care este si in prezent si una ca barbatul care a fost in trecut. Pe parcursul sarcinii starea sa psihica se inrautateste iar viata si copilaria acelui copil urmeaza sa fie un cosmar, pana cand respectivul ajunge sa isi omoare propriul copil din dorinta de a da timpul inapoi si de a deveni din nou barbat. Finalul ar fi sinuciderea personajului, acest fapt fiind consecinta a respingerii femeii pe care o iubeste si a crimei pe care a comis-o in contra fiului sau. Desigur acum as mai cizela si slefui unele detalii, dar asa ca idee in mare, cum vi se pare? Ar merita sa incerc sa scriu despre asa ceva? Daca ar aparea o astfel de carte/film ati cumpara un exemplar?

6 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Oribil

| ANAHsneaman a răspuns:

Eu voi fi sincera din cate ai zis mi se pare putin exagerat cu acel barbat cu operatiile si crimele nu zic ca nu e o idee buna dar prea mi se pare ca ai exagerat parerea mea, poate unora le va placea oricum eu nu vreau sa te fac sa renunti spunandu-ti adevarul asta e parerea mea dar cine stie unora cred ca le va placea foarte mult.Sa mai scrii scenarii dar nu asa de putin exagerate. sper sa nu te superi pe mine ca am fost sincera... big grin o seara frumoasa.

| 000Diddy000 a răspuns:

Super tare! da-i drumul si scrie mai bine ar iesi un film daca poti sa-l faci ai talent cu carul! nu-l irosibig grin

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Da, suna destul de interesant. thinking
Mai ai si alte idei de scenarii?

| flavius01 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Mai am si alte idei...chiar destule, doar ca nu sunt idei de filme SF sau romantice...mai mult drama, thriller sau horror. Oricum mersi tuturor de aprecieri

| sonny89 a răspuns:

Intotdeauna filmele cu un astfel de fir narativ au succes! Ideea e buna. Personal, as urmari filmul! Acum totul tine de scenariu si, ulterior, de ecranizare! Urmeaza-ti visul!