| Detralex a întrebat:

As dori sa ma duc la o Academie De Politie, pentru asa ceva ce liceu imi recomandati, nu doresc liceu militar.

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Liceu teoretic cu profil filologie. Dacă mergi pe intensiv engleză, e și mai bine, întrucât admiterea e la: limba română(gramatică; în privința asta nu ar conta profilul, pentru că gramatica nu se mai studiază în liceu), istoria românilor(pe care o studiezi în clasa a XII-a și din care dai și bacalaureatul) și o limbă străină(majoritatea elevilor aleg engleza). Într-adevăr, indiferent de profilul pe care îl urmezi, poți merge la academie, însă e mai simplu dacă mergi la uman, pentru că aprofundezi ceea ce ai pentru admitere. Dacă ai merge la real, ai mai avea în plus matematica pe care ai da-o la bacalaureat și nici istoria nu ai mai studia-o la fel ca la uman.

1 răspuns:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Oricare, contează diploma de bac.