| Burcix a întrebat:

As putea vinde o colectie filatelica de 3000 de timbre majoritatea avand 30-40 de ani vechime cu aproximativ 5.000 de euro?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă prietene, am mai zis cuiva aici despre valori ale colecțiilor de mărci poștale.
Pentru a putea fi vandabile, mărcile poștale trebuie să îndeplinească următoarele minime condiții:
1) să fie serii absolut complete ( adică toate valorile din acea serie) lucru ce poate fi verificat numai după cataloage ( YVERT, ZUMSTEIN sau cel al mărcilor românești).
2) să fie neștampilate sau „neobliterate" ( într-un termen pur filatelistic)( cele cu ștampilă „de complezență"- ștampilare făcută de poșta română pentru a fi vîndute colecționarilor)sau ștampilate, dar valoarea lor scade la cel puțin un sfert.
3)Să fie perfecte d.p.d.v. al stării lor ( fără îndoituri, pete, amprente).
4) cele cu o vechime de 30 - 40 de ani se găsesc în cantități ce se vînd la plicuri de cîte 250 de bucăți și la valori foarte mici.
5) Dacă sînt românești valoarea lor nu mai este nici măcar aceea nominală. Adică, dacă în 1975 ( de exemplu), valoarea unei serii era de 10 lei, e puțin probabil să primești 2 sau 3 lei pe ea.
6) Sînt mai valoroase mărcile străine și cît mai vechi ( aproximativ de peste 100 de ani vechime).
7) Mărcile uzuale ( cele folosite în mod curent pentru francatură) sînt aproape egale cu ZERO ca valoare.
Altceva...
Un număr de 3000 e mărci nu se poate chema o colecție.
O colecție serioasă are cel puțin 50.000 de mărci și acelea deosebit de valoroase.
Nu vă amăgiți cu vorbe.
Pînă a ajunge să vinzi timbre, e bine să intri puțin în anturajul profesioniștilor.
Să te convingi tu ce au alții. Ce ai tu și cît crezi că sînt de valoroase ale tale.
Pentru aceasta trebuie să urmărești niște locuri speciale unde se întîlnesc filateliștii ( de obicei prin diverse cluburi, în zilele de sîmbătă sau duminică dimineața).
Cît despre 5.000 de euro, este o sumă enormă pe care crezi că ai putea lua pe ceea ce posezi tu.
Dacă e așa după cum cred eu, nu cred că iei nici 10 - 15 lei. Doar să le dai la niște școlari de 7-9 ani.

| TheAce a răspuns:

Din pacate ai niste asteptari exagerate. Vechimea timbrelor tale nu e deloc mare (timbrele cu vechime sunt cele de dinainte de 1900) insa numarul colectiei e destul de impresionant. Ar fi bine sa le duci la un specialist sau la un magazin de antiques pentru o estimare a valorii lor generale iar apoi sa le urci spre vanzare pe un site gen ebay. Cred ca poti spera la un pret intre 500-700 euro.

| AgathaRo a răspuns:

Probabil mai mult poti lua in acele 3000 de timbre ai si dubluri? Sa fie 40+ alea sunt mai de valoare. Cum a zis un alt membru vezi de pe la straini, gen eBay

| raducuu a răspuns:

Cred ca da insa la noi in taraa nu prea sunt colectionari iti recomand sa le pui pe site-uri strainebig grin

| Robin0744 a răspuns:

Nu, în niciun caz. Probabil, dacă sînt românești 1000-2000 lei.

| Filea_Catalin_1945 a răspuns:

Trebuie sa fie autentice. Nimeni nu o sa iti dea 5000 de euro pe ele deoarece exista inca destule timbre de pe vremea acea; ai putea obtine doar 600-700 euro pe acolo sau chiar mai putin. Poate daca ai mai astepta catva timp atunci le-ar mai creste catva valoarea.