| Alfhdjxfcbc a întrebat:

As vrea sa anvat sa cant la vioara, am 17 ani mai are rost sa ma apuc. Cum ami dau seama ca am ureche muzicala sau ca va fi ceva de mine.

Răspuns Câştigător
| CleanHeart a răspuns:

Te duci la un curs de vioara si iti spune profesorul.

6 răspunsuri:
| Surtulecs a răspuns:

Buna! O intrebare asemanatoare am mai intalnit legat de urechea muzicala. Iti poti da seama daca ai ureche muzicala doar daca detii abilitatea de a identifica sau reproduce diferite note muzicale din diferiti factori fara interventia cuiva.

Sper ca te-am ajutat!

| Alfhdjxfcbc explică (pentru Surtulecs):

Pai nu as vrea sa cant cu vocea.ci la vioara

| Surtulecs a răspuns (pentru Alfhdjxfcbc):

Eu v-am inteles! Dar tot ureche muzicala se numeste chiar si daca canti la instrument. Un instrument scoate sunete, trebuie sa identifici fara ajutorul nimanui notele. Deci e tot aceeasi treaba.

| olga13surugiu a răspuns:

Este cam tirziu acum sa te apuci de asta. Ca sa afli dacă ai ureche muzicala roagă profesorul/ara de muzica sa te controleze dacă da sau nu dacă nu vrei așa inscriete la cursuri acolo mai intii te vor testa la auzul muzical. Dacă nu îl ai îți va fi cam greu la varsta asta sa te obisnuiesti, dar totuși încearcă.

| Alfhdjxfcbc explică (pentru olga13surugiu):

Nu am profesor de mozica...si an ce consta testarea

| olga13surugiu a răspuns (pentru Alfhdjxfcbc):

Eu nuștiu în ce constă precis dar știu că te controlează la auz la voce și te întreabă lucruri de bază din muzică să vadă la ce nivel să te plaseze. Tu înveți la școla clasa a11 sau ești la colegiu?
Dacă la școală du-te și te adresează la profesoară că trebuie să fie dacă la colegiu du-te la școală unde ai învățat și roagă profesorul să te ajute.