| MaryaS a întrebat:

vreau sa ma apuc sa cant la chitara. O sa caut un profesor/profesoara sa ma invete. Dar inainte sa fac asta voiam sa stiu daca la 12 ani se mai poate canta. Am auzit ca cel mai bine e sa te apuci la 8 ani. Si nici nu stiu cum sa imi dau seama daca am sau nu ureche muzicala. Nu stiu cum sa imi dau seama. Si nu cunosc pe nimeni sa aiba ureche muzicala sa imi afirme daca am sau nu.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți cad mâinile dacă începi să cânți la 12 ani? Astea-s povești aiurea, multe bazate pe faptul că la vârste mici n-ai prea multe de făcut.
Un profesor îți va spune dacă ai sau nu ureche muzicală. Dacă-l întrebi.

| tibidede a răspuns:

Salut,eu cant la chitara din iunie am 16 ani fac 17 in august si nu e deloc complicat si greu sau cum spun alti trebuie de mic ideea este sa iti placa eu am luat-o usor acum invat la melodii rock din trupele, Metallica, Iron Maiden si normal pirati din caraibe si pricep foarte repede pe chitara daca cineva imi spune sa ma iau dupa el la un ritm il pot face imediat sau poate sa imi faca din gura un ritm si dupa il fac pe chitara da am intalnit o persoana care mi-a zis sa fac asa si eram timid ca nu pot dar am putut, conteaza sa iti placa acel instrument si sa lucrezi cel putin 2 ore pe zi sa canti daca vrei sa pricepi mai repede si sa iti formezi digitatia eu cantam o ora pe zi si dupa am inceput sa cant aproape 2 ore si sunt mandru de ceea ce fac. Mult succes si sa nu uiti canta cel putin o ora pe zi daca vrei sa ajungi la o performanta mai buna nu o lua cu acorduri grele etc ia-o cu unele mai usoare eu asa am facut, mult succes.