| SerbanD a întrebat:

As vrea sa devin jandarm si nu stiu cam ce medii ar trebui sa am la terminarea liceului, sa am bacalaureatul luat etc
Ce cerinte e nevoie pentru a ajunge?

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Academia de Politie sau Scoala Postliceala/Academia de Subofiteri (exista in mai multe localitati). Trebuie sa iei bacalaureatul (media nu conteaza) dupa care sa iei examenul de admitere (cu o nota destul de mare incat sa ajungi pe lista). Vei avea un examen scris (ca la bacalaureat) urmat de un test psihologic si testele fizice. Nu ai voie sa ai ochelari, probleme cu inima sau plamanii precum nici tatuaje sau piercinguri la vedere.

| crynys a răspuns:

Stiu ca trebuie o inaltime minima cred ca 175 cm si conditia fizica conteaza mult