| EvaTramell a întrebat:

Imi spuneti va rog ce facultate trebuie sa fac ca sa devii profesoara de romana:X:X?
Imi place mult romanalove struck si as vrea sa urmez o facultate care sa devin profesoara de romana. Sunt in clasa a X a si ma gandesc ce as vrea sa urmez dupa ce termin liceul...
Va rog sa ma ajutati
E foarte important happy pentru minehee hee
Dau fundita!:*:*

9 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

O vara de-a mea a facut facultatea de teologie parca unde a facut romana si 2 limbi straine si s-a specializat pe romana.
bafta! happy

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Orice facultate de limbi in combinatie. Asa numitele Facultati de Litere :
Limba si literatura romana / Limba si literatura engleza sau Franceza... sau Germana. Nu cred ca este pur si simplu Romana si nici nu este indicat pentru ca este bine intotdeauna sa ai posibilitatea de a tine inca si alte ore (la scoala cand esti profesoara).
Pot sa fie si in cadrul Facultatii de istorie filologie ca la Alba-Iulia spre exemplu
http://www.uab.ro/....../index.php
Dar pentru a putea preda trebuie obligatoriu sa faci, odata cu facultatea si modulul pedagogic (care este facultativ) si care inseama sa mai ai niste cursuri in plus si o licenta (din acest modul). Stiu asta pentru ca si eu l-am facut. Daca nu ai acest modul terminat nu poti sa predai.

| mihaibrasov a răspuns:

Cand o sa devii profesoara si o sa isi bata joc elevii de tine o sa iti dai seama ca pasiunea asta a ta nu merita. Un profesor debutant castiga azi 635 de lei in mana.

| Quiss a răspuns:

Trebuie sa te duci la Litere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti bine ce vrei sa urmezi, iar ca sa devii profesoara de romana trebuie sa urmezi facultatea de litere si stiinte specializarea romana. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai facultatea de literehappy

| Bogdana a răspuns:

Iti trebuie Facultatea de Litere. Apoi mult succes, rabdare si daruire.happy

| Cocki a răspuns:

Te poti duce la facultatea de litere. te rog da funditalove struck

| bembema a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de literesmug