| ღtuweetyღ a întrebat:

Cand dau la liceu, as vrea sa dau la profil: uman, filologie, deci intrebarea este : ce as putea sa devin daca urmez acest profil, sau ce facultate? big grin [funda big grin]

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Facultatea de litere e cea mai cautata de cei de la filologie. Poti deveni profesor de romana, engleza, franceza sau o limba straina. Tot de aici iesi si translator.

Nu stiu la ce facultate, poate tot la asta habar nu am - te ocupi cu relatii international sau ceva... straight face sau in comert, transporturi.

Medicina, farmacia, dreptul sunt accesibile de la orice profil cred.

Poti evident sa dai la marina sau alte lucruri asemanatoare - ma indoiesc ca are importanta profilul.

NU poti sa aplici la facultati de genul finante - banci, IT, tot ce tine de calculatoare si telecomunicatii pentru ca astea cer bac la mate care se da numai la profilul real - adica mate-info sau stiintele naturii.

SUCCES la examene!

1 răspuns:
| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Din cate stiu profilul de liceu nu are treaba cu facultatea, dar poti continua la litere mai departe.