| anonim_4396 a întrebat:

Astazi, continutul promovat de mass-media este saturat de notiunea "sex". Aproape toae videoclipurile au referinte la erotica/sexualitate si nuditate, filmele si ele din ce in ce mai mult, fotografiile, emisiunile...etc.

Este aceasta o decadere in legatura cu evolutia societatii, sau vi se pare o modificare pozitiva? Argumentati.

Multumesc.

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod cert este o formă de decădere și asta decurge din scăderea tot mai accentuată a sistemului educațional, care duce către primitivism, către gregar.
A realiza o instrucție educațională serioasă necesită cel puțin 15 -20 de ani.
A afla lucruri despre sex se realizează în citirea cîtorva reviste de gen și vizualizarea a două- trei filme cu conținut mai mult sau mai puțin erotic, ceea ce în timp poate însemna cel mult 24 de ore.
Urmează partea practică, în combinație cu drog, țigări și băutură, lucru pe care adolescenții de azi le consumă masiv și totul e realizat.
O întrebare cît se poate de pertinentă, cred eu, este : De unde au acești adolescenți bani pentru acestea? În mod categoric pentru acest lucru sînt de vină părinții. Acei părinți care bagă rodul muncii lor în fundul odraslelor, în haine, telefoane, calculatoare, mașini, distracții, fără să gîndească la faptul că aceste facilități cultivă în adolescent formațiunea către nemuncă.
Cel mai grav lucru care decurge de aici este tendința adolescentului, cu prea multe alte preocupări, de a devia de la cel mai important lucru, cvasi - obligatoriu pentru această vîrstă, acela de a se instrui, de a învăța.
Fără instrucția și educația generației de azi cea de mîine va fi una moartă, sau, în cel mai fericit caz va fi una în care discrepanțele inteligenți-educați vizavi de cei needucați vor fi din ce în ce mai mai mari și exploatarea celor din urmă va fi ceva cît se poate de normal.
Partea proastă este aceea că, cel puțin la noi în România, mai marii zilei sînt interesați doar pentru cîștiguri și înavuțirea lor de moment, fără a lua niște măsuri drastice în ceea ce privește educația.
Doar atît mai spun : "Cine are carte are patru ochi"

| nonny50 a răspuns:

Nu`i o decadere, e doar o forma de a atrage masele de oameni spre postul de televiziune, ziarul, revista, etc. respective. Poti spune ca e o modifocare pozitiva pentru cei care expun asa ceva. Voit sau nevoit, esti atras de o persoana fara haine, instinctiv, si ei profita de asta.

| Sentinel a răspuns:

Este o decadere. Se incearca decaderea fiintei umane la stadiul involutiv. Sexul este ca si alcoolul. Te scapa de depresie, te binedispune insa cand exagerezi deja o dai in dependenta si putem vorbim despre o problema de ordin psihic. Evident, s-a exagerat peste limita maxima inca de acum cativa ani, si inca se exagereaza. Scopul lor este de a indobitoci populatia, a deturna atentia lumii - un betiv nu-i bun de nimic. De la ce sa-i distraga? De ce vor ei atat de mult ca oamenii sa nu fie atenti? De ce vor ca oamenii sa fie amortiti, letargici? Vor pentru ca daca oamenii nu ar fi, s-ar intampla ceva ce lor le-ar dauna, ei nu ar mai avea de castigat. Ce? Cine? Cum? Unde? Doar cei care vor cu adevarat sa afle, vor afla. Restul, carne de tun.

| NewDivide a răspuns:

Mie se pare o evoluare negativa. Multe fete iau ca exemplu vedetele care apar in playboy, dupa care sunt innebuniti barbatii. Mi s-a luat sa vad numai teme de sexualitate oriunde. Astazi doar sexul vinde straight face. Daca esti cantareata, si nu ai macar silicoane si nu apari in chiloti fuge toata lumea de tine. Mai vad pe internet stiri de genul. Cantareata X a innebunit lumea de la concert... daca a aparut intr-un body ( de exemplu ) foarte decoltat si cu fundul la vedere, normal ca a atras privirile. Chestia asta o sa dureze, cred, mult timp de acum inainte.

| goejoy a răspuns:

Ia-o pe plan economic, unde nu exista cerere si desfacere > dai faliment... Atata timp cat in tara vor exista manelisti, oameni cu ceafa lata, prostie la tot coltu,... cu siguranta vor exista "lucruri cu tenta sexuala".

| ibidumininfinitum a răspuns:

Modificare pozitivă? Glumești.
E o decădere crasă a normelor morale.