| Anonimul151 a întrebat:

Atunci când publici ( lansezi ) o carte pe cont propriu sau cu ajutorul unei edituri, este obligatoriu ca pe carte să fie numele Autorului? Sau se pot pune de exemplu "P&A"? Care vine de la ceva anume, și care însemna ceva pentru scriitor Cărții?

Răspuns Câştigător
| Xena20 a răspuns:

Daca nu vrei sa publici cu numele real poti sa publici sub un pseudonim, poti sa iti alegi ce pseudonim vrei.

| Anonimul151 explică (pentru Xena20):

Si voi avea drepturi de autor?

| Xena20 a răspuns (pentru Anonimul151):

Normal, e cartea ta!

| Xena20 a răspuns (pentru Anonimul151):

Daca publici cartea pe cont propriu o vinzi singur, daca publici cu ajutorul unei edituri o sa ai un contract cu editura respectiva ca sa iti plateasca drepturile de autor, nu conteaza ce nume scrie pe coperta la autor, daca e numele tau real sau te ascunzi sub un pseudonim

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poți să publici fără nume. Știu pe cineva care a publicat așa 4 volume de poezii. Dar pierzi drepturile de autor, oricine se poate folosi de ce ai scris fara probleme.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Carte fara autor pe coperta nu am vazut pana acum.

| Anonimul151 explică (pentru helpforyou):

Mă refeream, să nu se pună și să se pună doar că exemplu dat de mine, astfel încât autorul să nu fie "dezvaluit", să nu își de a seama cunoscuții lui că el a scris cartea respectivă...

| helpforyou a răspuns (pentru Anonimul151):

Poti sa publici sub pseudonim.