| teodora96_9055 a întrebat:

am o tema la info si am de scris in limbaj pseudocod cate cifre divizibile cu 3 are un nr x, cum fac? va rog, care se pricepe la info, funda pentru cel mai bun:*

Răspuns Câştigător
| missdevil a răspuns:

Intreg x, i=0(variabila care iti numara cate cifre are divizibile cu 3);
citeste x;
cat timp x!= 0(diferit) executa:{
daca (x%10)%3==0 i=i+1;
x=x/10;}
afiseaza i;
stop;

acel x%10 iti retine restul impartirii lui x la 10 iar x/10 afiseaza catul.
De ex: 123%10=3
123/10=12
Atat timp cat x al tau e diferit de 0 el o sa iti ia ultima cifra o sa iti testeze daca e divizibila cu 3 iar daca e iti creste i(contor) cu o unitate. Daca nu trece mai departe si iti imparte x la 10 pentru a trece la urmatoarea cifra happy. daca ai nevoie si de programul in C sau C++ anunta'ma. Pascal nu stiu tongue
Spor la treaba!