| MyAngelT a întrebat:

Am un obiectiv Nikon Af de 70-300 1:4-5.6 G si vreau sa-l folosesc pe un Nikon D40x, însă pozele toate au blur. De la o anumita distanță se vad ok însă dacă dau zoom apare blurul. Cum as putea sa fac sa dispară blurul? Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ieri ți-am dat următorul răspuns:
====
Dacă puneai o poză pe un server public (imgur de pildă) s-o vedem și noi, am fi putut da un răspuns mai exact.
Așa, pot doar să bănuiesc faptul că ai un obiectiv FĂRĂ stabilizare optică a imaginii, și la zoom maxim și poze făcute din mână e aproape imposibil să nu apară acea neclaritate - e produsă de mișcarea camerei (senzorului, de fapt) în timpul expunerii.
Ca să te convingi dacă e așa, pune aparatul pe declanșare întârziată și așează-l pe ceva (o piatră, trepied etc.) și apoi fă poza. Vezi pe urmă dacă e tot neclară, obiectivul are o problemă la focalizare - trebuie dus în service și recalibrat. Dacă însă iese clară - fă rost de trepied sau sprijină camera de ceva fix când faci poze cu zoom mare, mai ales dacă nu ai fixat un ISO mare și lumina nu e prea puternică. Sau faci poza din mână, dar cu ISO maxim (1600 cred) și diafragmă maximă, tot pentru timp de expunere minim.
===
L-ai citit măcar? Ai încercat să faci ce am spus aici? Cum vrei să fii ajutată dacă nu cooperezi?!?

| mihai69 a răspuns:

PS se pare că acest obiectiv, pe D40 nu dispune de autofocus, deci va trebui să faci focalizarea manual.
Recomand în acest caz folosirea unei diafragme cât mai mici posibil (ceea ce implică un ISO mare și timp de expunere corespunzător, dar preferabil mai mic de 1/100 sec.) - pentru profunzime de câmp mare.

| fyndtnydt7u a răspuns:

Blurul cel mai probabil este de la focusul manual. Trebuie tu să reglezi focusul sau să îl dai pe automat