Întrebare recomandată | NuAmNumePentruCaToateUserneurileSuntLuate a întrebat:

Bună...vreau să știu și eu...cum îmi dau seamă care sunt obiectivele pentru aparatele full frame? Vreau să imi cumpăr un obiectiv tamron 70-200 și vreau să il folosesc la un Nikon d3200 ...imi este frica...ca dacă nu o să meargă...mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| virusake a răspuns:

Buna!

Nu ai de ce sa iti faci griji din acest punct de vedere. Obiectivele full frame sunt compatibile cu DSLR-urile cu senzor crop.

Totusi, nu e dubios sa cumperi un 70-200 care are un pret de 2500-3000 lei (cel fara stabilizare) pe un body la jumatete de pret? Pe langa asta, nu e un obiectiv la fel de usor de folosit ca majoritatea, vorbim de un obiectiv greu, focala destul de lunga, daca e fara stabilizare, cu atat mai greu.