| MyAngelT a întrebat:

Am un Nikon d40x si recent mi-am luat un obiectiv de 70-300 insa se vede in ceata cand dau zoom. Exista vreo rezolvare pentru asta?

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Trebuie să-și focalizeze punctul pe care vrei să-l fotografiezi. Dacă el nu și l-a fixat astfel se vede in ceață. Un obiectiv greu se poate uza, acea ceață poate sa aibă probleme de interiorul camerei, baza, depinde de cat l-ai uzat că să apară pete pe oglinzi sau aburire in lentilele obiectivului. Dacă da, doar in service-ul de la Nikon se poate rezolva.

| mihai69 a răspuns:

Dacă puneai o poză pe un server public (imgur de pildă) s-o vedem și noi, am fi putut da un răspuns mai exact.
Așa, pot doar să bănuiesc faptul că ai un obiectiv FĂRĂ stabilizare optică a imaginii, și la zoom maxim și poze făcute din mână e aproape imposibil să nu apară acea neclaritate - e produsă de mișcarea camerei (senzorului, de fapt) în timpul expunerii.
Ca să te convingi dacă e așa, pune aparatul pe declanșare întârziată și așează-l pe ceva (o piatră, trepied etc.) și apoi fă poza. Vezi pe urmă dacă e tot neclară, obiectivul are o problemă la focalizare - trebuie dus în service și recalibrat. Dacă însă iese clară - fă rost de trepied sau sprijină camera de ceva fix când faci poze cu zoom mare, mai ales dacă nu ai fixat un ISO mare și lumina nu e prea puternică. Sau faci poza din mână, dar cu ISO maxim (1600 cred) și diafragmă maximă, tot pentru timp de expunere minim.