| Gabriela_Paunete_1993 a întrebat:

.Am un tablou pe panza si vreau sa ii dau vopseaua jos... Puteti sa imi ziceti ce as putea folosi pentru a curata panza?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Fa-ma sa inteleg! Adica vrei panza goala? Fara pictura de pe ea? N-are nicio logica. Nu, mai bine, cumperi panza de la un magazin specializat si lasi tabloul in pace, asa cum e?

| MiaAtasiei a răspuns:

Depinde cat de rezistenta e panza. apoi incerci cu diluant dar din cate stiu vopseaua veche nu prea se poate da jos deci have fun

| Gabriela_Paunete_1993 explică:

Pai vreau sa refac desenul..ca s-a muradarit panza si totodata si desenul..am incercat sa o sterg astfel incat sa nu stric desenul dar s-a stricat putin si vreau sa il refac...si nu stiu cu ce sa sterg panza ca sa iau vopseaua

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Gabriela_Paunete_1993):

Daca tabloul e in ulei, se sterge foarte bine cu un cartof crud pe care il tai si il freci pe pictura.
Chestia cu refacerea desenului n-o prea pricep. E ca si cum, daca a sarit vopseaua de pe nasul Mona Lisei, ii dai tu o mana de smac nou asa...ca sa nu se vada panza. E absurd.

| Gabriela_Paunete_1993 explică:

Ok multumesc