| Agata123 a întrebat:

Buna happy. As vrea sa pictez pe panza ceva pentru 2-3 profesoare, deoarece anul acesta voi fi clasa a 8-a si vrea sa le ramane o amintire de la mine. Bineinteles, vreau sa fie ceva mic 30x40 sau 40x50 (depinde). Am mers la desen un an. Mergeam in fiecare zi. Ma pricep la desen mai ales la pictura. (Prefer sa pictez decat sa fac ceva grafic) M-am documentat despre pictura in ulei, am citit multe si am vazut si videoclipuri cu pictori profesionisti care pictau tablouri. Bun. Acum, as vrea sa imi spuneti daca ar trebui sa pictez in ulei sau acrilic sau mai bine tempera? care ar fi mai bine? Sa imi iau panza de in sau bumbac? (Da, am vazut si de bumbac...) Ce fel de par sa aiba pensulele? Spune-ti-mi detalii de ex: firme, alte instrumente de care am nevoie etc. Multumesc! funda big grin

6 răspunsuri:
| Diabolik94 a răspuns:

Buna! Cred ca e mai important ceea ce desenezi decat instumentele si panzele pe care le folosesti.Deseneaza ceva din suflet si care te reprezinta.Sunt sigura ca profesoarele tale vor aprecia gestul.Bafta!

| Agata123 explică (pentru Diabolik94):

Tu...iti dai seama ca conteaza instrumentele si tipurile de panza etc? Merci...nu ma ajuti.

| Ionutza2012 a răspuns:

Despre culori. Ti-as sugera acrilice deoarece se usuca repede si sunt rezistente, nu se duc cu apa.

| RockRox a răspuns:

Hei :) Eu te sfatuiesc sa folosesti acrilice. Cred ca ar fi bune pensulele bambus. Eu folosesc si creioane cerate la unele picturi si mna, daca vrei si tu poti utiliza. Hmm, cred ca pictura pe panza ar fi mai buna si mai practica. Eu in locul tau cred ca le-as face un tablou pe sticla, dar fiecare cu gusturile lui. Iar aici ai pensulele care sunt bune pentru culorile acrilice http://www.colorit.ro/......-Acrilice/ Sper ca te-am ajutat :-*

| diasasak a răspuns:

Cred ca ai putea sa le faci niste flori in ulei in culori vesele de vara pe panza de in, sa fie ceva mai durabil. poti sa-ti iei pensule rembrandt care sunt cele mai bune dar sunt si foarte scumpe- ca o alternativa poti sa-ti iei pensule cu par de porc care sunt mai ieftine si chiar daca se strica mai repede o sa mearga pentru cateva tablouri.

| Alexanderrt a răspuns:

Acrilice
Stiu cat este de greu sa faci un tablou ca si eu pictez.
Daca mai ai nevoie de ajutor gen "cum fac culoarea pielii, perspectiva, textura, asezarea, de unde incep etc etc" ai e-mail.ul meu aici : alex_ter2@yahoo.com
Succesuriwinking