| anonim_4396 a întrebat:

Ce titlu ați da unei cărți de poezii de dragoste( se exclud titlurile: Poezii de dragoste, Poezii sau Poeme). Cel mai bun și complicat titlu primește funda!

Răspuns Câştigător
| irbis a răspuns:

Nu e nevoie de un titlu foarte sofisticat. Un titlu care nu are nici o legatura cu continutul este un titlu gol, care nu inseamna nimic, un apendice inutil care distruge frumusetea continutului si ar trebui indepartat. Gandeste-te la poezii, la elementele lor, la sentimentele pe care le transmit, la felul in care le-ai scris, la fiecare detaliu si o sa stii ce titlu se potriveste.

20 răspunsuri:
| irbis a răspuns:

Poate un motiv des intalnit in poeziile pe care le contine (in afara de dragoste), sau titlul uneia din poezii.

| anonim_4396 explică (pentru irbis):

M-am gândit dar vroiam un titlu foarte sofisticat, cum este de ex. cartea lui Nichita " Oase plângând", sau Blaga " Pașii profetului"

| irbis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nevoie de un titlu foarte sofisticat. Un titlu care nu are nici o legatura cu continutul este un titlu gol, care nu inseamna nimic, un apendice inutil care distruge frumusetea continutului si ar trebui indepartat. Gandeste-te la poezii, la elementele lor, la sentimentele pe care le transmit, la felul in care le-ai scris, la fiecare detaliu si o sa stii ce titlu se potriveste.

| stpu a răspuns:

Daca tu, ca autor, nu stii ce titlu se potriveste volumului, mai poti incerca la editor, asta dupa ce va citi manuscrisul(il poti trimite si fara titlu). Editorul te poate sfatui.
Dar sa venim noi cu tot felul de titluri, fara sa citim manuscrisul, e o porcarie, caci nu vei gasi nici unul pe placul tau.

| fatarea191 a răspuns (pentru stpu):

Da ai mare dreptate. Daca nu sti despre ce se vorbeste in context nu vei da niciodata un titlu bun.Cel mai bine e sa il spuna autorul.El stie cel mai bine ce a vrut sa redea in acele randuri.

| AndraRox a răspuns:

Inima pierduta, Oceanul pasiunii, Zbor in orasul iubirii. Nu stiu, sper sa te inspire.

| AlbaAura a răspuns:

Prinos de iubire,Frumusetea clipelor,Anotimpurile iubirii, Bucurii nejefuite, Freamat de gand, Primavara sufletului, Labirintul trecutelor iubiri.

| Alexandro9050 a răspuns:

Dragoste in versuri sau dragoste in rime. cred :/

| anonim_4396 explică (pentru Alexandro9050):

Nu ca sunt versuri albe

| Alexandro9050 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iubire scrisa... poate

| Alexandro9050 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iubire scrisa poate

| felixbbimage a răspuns:

Daca e rima alba, "Iubirea necuvintelor"? sau "Dor in versuri albe"?

| Child a răspuns:

Hmmm...''Amor si pasiune''?

| anonim_4396 explică (pentru Child):

Hmmm. mai gândestete te rog

| Child a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi vine altceva... laughing

| Child a răspuns:

Orizonturi apuse?

| anonim_4396 explică (pentru Child):

Bun, dacă nu primesc altul până diseară, îl declar câștigător

| fatarea191 a răspuns:

Freamat de suflet, Inima infiorata, Suflet hain, Suflet involburat. Daca mai astepti o zi 2 ma mai gandesc dar acum nu am suficienta inspiratie.

| NikoPisy03 a răspuns:

Buna! Ce zici de..."Cele mai frumoase momente ale vietii." Scuze altceva nu mi-a venit in mintesad

| anonim_4396 explică (pentru NikoPisy03):

Altul... merci

| Constantin_Irina_1991 a răspuns:

Al noualea cer