| Amelia_2902 a întrebat:

Imi puteti spune care sunt cartile voastre preferate si de ce?

6 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Crima si pedeapsa-Dostoievski, pentru ca descrie foarte bine ce se intampla in capul si sufletul lui Raskolnikov.ptr ca te face sa ai mila de un om care a ucis.
Mara-Slavici, pentru ca descrie viata unei fete care odata maritata cu marea ei dragoste incepe o casnicie f grea.
Moara cu noroc-Slavici, descrie viata unui om care se afla in situatia de a nu mai putea renunta la faptele sale, ilegale, din patima banului.
Eseu despre oribre-Saramago, viata unei curajoase femei, sotie de doctor, care se preface ca e si ea oarba si isi insoteste sotul in tr-un sanatoriu in care indura foamea, jegul, mirosul ingrozitor si ii ajuta pe toti orbii sa-si gaseasca locuinta cand reusesc sa iasa din "lagarul"de insanatosire. ea ramasese singura de pe planeta care nu orbise intr-un mod ciudat.
Alchimistul-Paulo Coelho, un om trece prin momente dificile, de cateva ori la un pas de moarte, il intalneste pe cel care putea sa obtina aur si isi gaseste jumatatea.
Eu, robotul-Asimov, un lant de povestiri cu si despre roboti, misterioase si inteligent scrise.

| Anileda a răspuns:

Mandrie si prejudecata, pur si simplu este o carte extraordinara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Charles Dickens - Marile sperante - pur si simplu mi-a placut...personajul,lumea in care calatoresti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai o se le iau in ordine:
1. Cei trei muschetari(inclusiv dupa 20 de ani)-Nu stiu ce sa zic.Nu mi-a placut istoria Frantei sub nicio forma, dar cartea asta m'a inspirat mult in alegerea comportamentului pe care il am mai ales ca personajul lui D'Artagnan are cateva trasaturi de ale mele!
2.Copii capitanului Grant-E o carte plina de aventura care te tine in suspans in cele mai dificile momente!
3.Codul lui DaVinci-M'a inpresionat modul de gandire al autorului!
4.Robinson Crusoe-Mi'a placut felul cum s-a "descurcat" Robinson pe acea insula si faptul ca a reusit sa faca din nimicuri toate cele necesare comfortului personal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanele de dragoste de oarece sunt pentru varsta mea si imi place dragostea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penita Otravita - Aghata Christie. daca iti place genul politist nu mai trebuie sa spun de ce mi-a placut big grin