| cristinacris99 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti cartile voastre preferate cu o mica descriere? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

"La rascruce de vanturi''(Emily Bronte) pentru ca m-a fermecat de la prima lectura, pentru ca este o poveste tulburatoare si pasionanta de iubire, pe care o citesc de fiecare data cu sufletul la gura si "Numele trandafirului''(Umberto Eco), pentru stilul exceptional in care e scrisa, pentru suspansul intretinut pe tot parcursul lecturii, pana in ultima pagina a cartii, pentru ca acest thriller medieval mi-a pus mintea si rabdarea la incercare cum nicio alta carte nu o mai facuse pana atunci si pentru ca finalul a fost neasteptat, imprevizibil.
Si imi mai plac mult, pe langa cele enumerate mai sus, "Maitreyi'' (Mircea Eliade), "Dragostea nu moare''(Maitreyi Devi), "Dama cu camelii''(Alexandre Dumas-fiul), "Portretul lui Dorian Gray''(Oscar Wilde), "Adam si Eva(Liviu Rebreanu), "Ciuleandra''(Liviu Rebreanu), "Mozerabilii''(Victor Hugo), dar si multe-multe alte carti.
Tu ce preferinte ai, ce carti te-au atras/impresionat in mod special si de ce?
O seara faina iti doresc!

5 răspunsuri:
| AlexN55 a răspuns:

Usa Din Capatul Holului ( Wattpad )

| Clepsidra666 a răspuns:

"Padurea spanzuratilor" de Liviu Rebreanu este una dintre cartile mele preferate este un roman istoric inspirat de un eveniment real si face parte din categoria prozei de analiza psihologica.
Personajul principaleste Apostol Bologa, este un intelectual confruntat cu mai multe drame de constiinta.....chear ti-l sugerez sa ai dai citire!