| andreea_6295 a întrebat:

Profesoara de romana ne-a dat sa citim 10 lecturi in vacanta. Eu sunt clasa a saptea si serios n-am nici-o idee ce sa citesc laughing. Stie cineva ce carti pot sa citesc dar sa le cumpar din librarie ca imi place sa cumpar carti. O carte care va place sau ceva?

Răspuns Câştigător
| Ecaterina a răspuns:

Pai ai putea sa citesti:1. Mircea Eliade-''Mayitrei''.
2. Mihail Sadoveanu-''Baltagul''.
3.Marin Preda-''Viata ca o prada''.
4.Dostoievski-''Adolescentul''.
5. Mircea Eliade-''Romanul adolescentului miop.''
6.Charles Dickens-''Oliver Twist''.
7.Mateiu Caragiale-''Asfintitul craiului''.
8. Octavian Paler-''Aventuri solitare''.
9.Vasile Alecsandri-''Balta Alba''.
10.Paul Goma-''Batrinul si fata''.

12 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Daniel Defoe-Robinson Crusoe, Victor Hugo-Oamenii mării, Charles Dickens-David Copperfield, Mark Twain-Aventurile lui Tom Sawyer, Aventurile lui Huckleberry Finn, Prinţ şi cerşetor, Jules Verne-Doi ani de vacanţă, 20 000 de leghe sub mări, Insula misterioasă, Căpitan la 15 ani, Jonathan Swift-Călătoriile lui Gulliver, Hector Malot-Singur pe lume, Rudyard Kipling-Kim, Căpitanii curajoşi, Jack London-Chemarea străbunilor, Căutătorii de aur, Karl May-Winnetou, Old Surehand, Comoara din lacul de argint, Louis Boussenard-Căpitanul Casse-cou, Mayne Reid-Călăreţul fără cap, Harriet Beecher-Stowe-Coliba unchiului Tom, Wilkie Collins-Piatra lunii, Molnar Ferenc-Băieţii din strada Pal, Agatha Christie-Zece negri mititei, Cinci purceluşi, Moarte pe Nil sau dacă vrei bestseller-uri recente-CS Lewis-Cronicile din Narnia, Maureen Johnson-13 plicuri albastre, Caroline Pitcher-Prăjitura de la ora 11, Băiatul şaman, Hilary McKay-Îngerul lui Saffy, Anna Dale-Şoptindu-le vrăjitoarelor, Gary Kilworth-Attica, Katherine Paterson-Punte spre Terabithia, Carl Hiaasen-Bufniţa, Angie Sage-seria Septimus Heap, Sophie Audoin-Mamikonian-seria Tara Duncan, PB Kerr-seria Copiii lămpii fermecate, Brandon Mull-seria Fablehaven

| shadovv a răspuns:

Pai citesti ce ti place... preferabil ceva de pe wikipedia... lasa cartilewinking

| Cromasston a răspuns:

Amurg, Luna Noua, Eclipsa, Zori de zi, Sherlock Holmes, Adam si Eva, Tote panzele sus, Enigma Otiliei etc...astea sunt cateva sin cartile pe care le-am citit eu in clasa a 7-ea

| Derye a răspuns:

Morometii, Padurea Spanzuratilor.
Mie personal imi plac cartile traduse din alte limbi, pentru ca au cu totul alte perceptii fata de noi sau cartile politiste. Cauta niste autori straini si comanda'le cartile online. Vei gasi si un review al cartii, un fel de trailer sa vezi daca iti place.

| Sadamizu a răspuns:

Pai eu iti recomand "Cronicile Wardstone" destul de faine...la numar sunt 6 carti...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chirita in provincie - Vasile Alecsandri
Hagi Tudose - Barbu Delavrancea
Ciulinii Baraganului - Panait Istrati
Baltagul - Mihail Sadoveanu
Tara de dincolo de negura - Mihail Sadoveanu
Mara - Ioan Slavici
Nuvele si schite - Ion Luca Caragiale
Ivanhoe - Walter Scott
Omul invizibil - Herbert Wells
Aventurile lui Tom Sawyer - Mark Twain
Copii capitanului Grant - Jules Verne
Batranul si marea - Ernest Hemingway

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aqualuna ti-a dat niste titluri bune. Ia aminte.
Ce-ti recomanda quensy nu e pentru un copil de a 7-a, in niciun caz ( mai ales pentru unul care n-a citit nimic, in viata lui ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand sa te inscrii la biblioteca publica si sa o vizitezi. Te vor atrage cartile pe care le vezi si nici nu dai un ban ca sa le citesti. happy Vacanta placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tara duncan, harry potter, vraciul

| AdY a răspuns:

Iti recomand cartile de stiinta si de psihologie. Eu tot sunt cl. 7 ar vara nu citesc nimic. Psihologia pentru a cunoaste oamenii mai bine, stiinta pentru a fi intr-un pas cu noile inventii

| NiceBaby a răspuns:

Mie mi-a dat profesoara in clasa 5 cind treceam in a 6 10 cartsi. iar acum cind trec in a 7 mi-a dat 12 cartsi si vreo 40 de povesti[[povestile de vreo 40, 50 de pagini ]]
Iar tu poti sa te duci la librarie si acolo te uiti care sunt mai subtiri big grin
am glumit mai bine alegi ceva interesant

| Ana1329 a răspuns:

Are dreptate Sadamitzu, cartile din Cronicile Wardstone sunt foarte fainelove struck, dar nu ca lecturi pentru. vacanta happy