| lolce a întrebat:

Buna!
Sunt in clasa a 5-a si profesoara de limba romana sa citim carti si sa scriem intr-un caiet expresiile frumoase din cartea citita.
Ce carte imi puteti recomanda? laughing

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Intră pe http://lecturirecenzate.ro/ În partea de jos a paginii ai o listă de cărți recomandate, pe clase.

6 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Surprinde-o.Citeste Stephen King si ia cele mai frumoase posibile citate dintr-o carte.Sau orice altceva scris de americani.Chiar era si un banc bun in "Grapes of Wrath" de Steinbeck.Sau Simone de Beauvoir, daca te tine. laughing

| absurd a răspuns (pentru Dumnezău):

Gaseste si tu ceva mai usurel mic ca volum si captivant... dar cel mai bine intreba bibliotecarahappy

| Delicacy a răspuns:

Nu ar fi mai bine să te duci la bibliotecă şi să-ţi alegi tu singurică ceva pe gustul tău?

| XBrunetteX a răspuns:

Cartea "Hanul Ancutei". Cred ca e potrivita pentru. clasa a 5 a. happy

| dragoshudita a răspuns:

Tu ai zis carte, nu? Atunci eu iti zic de,, Fram, Ursul polar" de C Petrescu.Eu am citit-o si nu m-ia prins rau.Iti recomand si tie.

| 0Crisu0 a răspuns:

Tu fiind clasa a 5-a, ti-as recomanda,, In casa bunicilor" de Ionel Teodoreanu.