| iuandfto a întrebat:

Anul acesta trec in clasa a-6 a. Doamna de romana ne-a dat o lista cu carti de citit pentru vacanta si am citit 2, 3 din carti dar restul nu le gasesc. Am mai citit si carti la intamplare care le-am gasit in librarie. Ce imi recomandati sa citesc pentru varsta mea si ce lecturi imi trebuie in clasa a-6 a?

15 răspunsuri:
| zalisa a răspuns:

Am eu cateva din a6a.
Cireșarii.
Toate pânzlele sus.
Divina comedie.
Puiul,
Cam atât îmi amintesc, dar de ce nu iei lista de lecturi de la un coleg?
raised eyebrows
By Slopsi.

| mdia13 a răspuns:

Am gasit in caietul meu din clasa a 5-a ce mi-a dat profa de citit:

Homer - Iliada
Charles Dickens - David Copperfield
Hector Malot - Singur pe lume
Alexandre Dumas Cei trei muschetari
Jules Vernes - 20. 000 de leghe sub mari

Dar poti citi si Toma Alimos, Sobieski si romanii, schitze de Caragiale(D-l Goe, Vizita etc.), poezii de Eminescu(Scrisoarea a III-a, Peste varfuri, Revedere etc.), Aminitiri din copilarie de Creanga(daca nu le-ai citit deja), fabule de Grigorescu(Caine si catzelul), poezii de Alecsandri, legende si doine populare romanesti(Măi bădiţă, floare dulce, Dragoş – Vodă).

Cele pe care le-am scris in paranteza le-am studiat in clasa a 6-a.
Si unele le vei invata si tu.

Un roman pe care sigur il vei avea de citit in a 6-a este La Medeleni. Mi-e personal nu mi-a placut deloc de aceea nici nu l-am citit, ci am luat un rezumat de pe net, care era oribil si de aceea am luat si un 7. Dar tu sa-l citesti!

Sper ca ti-am fost de ajutor si spor la citit!

| inginer a răspuns:

@ kimona Ciresarii sunt 5, nu doua. Si sunt faine toate. Merita sa le citesti.

| PisicaAristocrata a răspuns:

Incearca "Cireşarii', de Constantin Chiriţă. Sunt volume potrivite pentru vârsta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La medeleni sau ciresarii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La medeleni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urusla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai multe de Jules Verne...noua asa ne-a dat.
Ocalatorie spre centru Pamantului.
Ocolul Pamantului in 80 de zilebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai poti citi si print si cersetor, legendele olimpului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te in mata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prost

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 negri mititei de aghata christi

| AndreeaFrancesca a răspuns:

Cauta carti la biblioteca scolii sau la a orasului si sa fiu sincera cred ca tu ar trebui sa ii ceri parerea doamnei de romana cu ce lecturi ar trebui sa mai citesti sau spune-i sa iti mai dea odata lista cu lecturi

| diana_7508 a răspuns:

Incearca si tu Tom Sawyer e frumoasa. Este de aventura.

| silviu_4112 a răspuns:

Pai ciresarii, mizerabili, la medeleni, print si cersetor
ocolul pamantului in 80 de zile