| luxaees a întrebat:

Buna! Sunt clasa a 9a pe profil comert, am incercat sa intru la arte dar nu am luat probele, cat am stat acum acasa am devenit mult mai bun la desen, ma gandeam sa ma transfer din clasa a 10a la arte dar am auzit multa lume ca daca merg la arte mor de foame. Si dupa ce terminam liceul, mergeam tot la o facultate de arta ( sa ajung ceva designer de interior, si sa desenez digital in timpul liber pentru ca asta este pasiunea mea ) nu vrea sa munces si sa nu castig nimic, ce ziceti, merita sa ma trasnfer de la comert pe arte? Si ce pot sa fac daca termin liceul pe comert? Ce facultati pot sa fac si ce pot sa ajung?

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Adevărul e că din arta in Romania se cam moare de foame. Știu un sculptor renumit care la noi nu vine, doar expune, rar cand vinde cate o lucrare, dar care vinde foarte bine in străinătate. Dar ca sa vinzi acolo trebuie sa fii foarte bun.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista transfer la arte... exista probe serioase pe care trebuie sa le sustii si pe care le-ai dat deja si le-ai picat, asadar fii realist ca tu nu ai sanse sa iei un asemenea examen.

| helpforyou a răspuns:

Decizia de a te transfera de la un profil la altul este una importantă și ar trebui să ții cont de mai multe aspecte înainte de a lua o decizie.

În primul rând, ar trebui să te gândești dacă pasiunea ta pentru desen este suficient de puternică încât să îți dorești să o faci pe termen lung. Este important să te asiguri că îți dorești cu adevărat să devii designer de interior.

În al doilea rând, ar trebui să ții cont de faptul că unii oameni pot avea pasiuni puternice pentru o anumită activitate, dar acest lucru nu înseamnă că acea activitate le va aduce satisfacție sau împlinire pe termen lung. Este important să te asiguri că ești pregătit să faci compromisuri și să înveți să te adaptezi la diverse situații și condiții.

În al treilea rând, ar trebui să ții cont de faptul că industria de design de interior poate fi una dificilă și competitivă. Este important să te asiguri că ești pregătit să îți asumi riscuri și să înveți să te adaptezi la schimbările pieței.

În final, ar trebui să te gândești la posibilele opțiuni pe care le ai după ce termini liceul. Dacă alegi să te transferi la arte, poți alege să faci o facultate de design de interior sau o altă facultate de artă. Dacă alegi să rămâi la profilul de comerț, poți alege să faci o facultate de afaceri sau o altă facultate care se concentrează pe domenii precum marketingul sau managementul.

| Cksihja a răspuns:

Dacă te interesează să desenezi digital poți să mergi la o facultate de informatică. Să fim totuși serioși nu toți intră la ce liceu vor și mai ales la vârsta asta nu prea suntem cu adevărat siguri de ce fel de drum dorim să urmăm. Îți recomand să te interesezi pe toată perioada liceului despre diverse domenii de muncă și să vezi cum ți s-ar potrivi. Caută un loc unde pasiunea ta poate să înflorească.