| anonim_4396 a întrebat:

Care e rolul credintei in viata omului?

5 răspunsuri:
| MindFreak a răspuns:

Pentru om în sine nu știu care e rolul exact al credinței, dar pentru societate este indispensabila, căci altfel ar lua-o mulți razna.

| lolly_3072 a răspuns:

Pai trebuie sa crezi in ceva nu?
iti da putere cand esti suparat sa crezi ca cineva de sus te sustine si te ajuta in unele cazuri
nu stiu ce crezi u dar mie imi place sa ma gandesc ca cineva de sus ma iubeste orice as facesi tine cu mine, ma sustine atunci cand sunt cazutaaa joooos si nu cred ca pot sa ma mai ridic.tongue

| Babydoll_4700 a răspuns:

Sa crezi in ceva, dupa parerea mea, te ambitioneaza, reprezinta idealul la care visezi si punctul in care vrei sa ajungi (sa crezi in tine si in ceea ce stii sa faci), valorile pe care ti le impui. Nu intra in discutie credinta in biserica si religie laughing. Sau la acest tip de credinta te-ai referit?

| carla2010 a răspuns:

Eu cred ca este esential sa crezi in ceva. altfel, ce te-ar motiva?

| Demiii a răspuns:

As dori sa privim la cateva elemente care caracterizeaza credinta si ma rog ca Dumnezeu sa ne ajute pe fiecare din noi sa ii fim credinciosi:
1.Credinta este o incredere in ceea ce ne-a promis Dumnezeu si o puternica incredintare despre Dumnezeu si Imparatia Lui.
EVR 11: 1 Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile cari nu se vad.
2.Credinta este o cerinta necesara pentru mantuire
FAPTE 16: 30 i-a scos afara, si le-a zis:,, Domnilor, ce trebuie sa fac ca sa fiu mintuit?``
FAPTE 16: 31 Pavel si Sila i-au raspuns:,, Crede in Domnul Isus, si vei fi mintuit tu si casa ta.``
FAPTE 16: 32 Si i-au vestit Cuvintul Domnului, atit lui cit si tuturor celor din casa lui.

LUCA 7: 50 Dar Isus a zis femeii:,, Credinta ta te-a mintuit; du-te in pace.``

3.Omul este socotit neprihanit prin credinta
ROM 3: 28 Pentruca noi credem ca omul este socotit neprihanit prin credinta, fara faptele Legii.

4.Credinta trebuie urmata de fapte, sa se vada in fapte, altfel este 0!
ROM 3: 31 Deci, prin credinta desfiintam noi Legea? Nicidecum. Dimpotriva, noi intarim Legea.
IACOV 2: 26 Dupa cum trupul fara duh este mort, tot asa si credinta fara fapte este moarta.

5.Credinta vine in urma auzirii Cuvantului lui Cristos (a Evangheliei)
ROM 10: 17 Astfel, credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvintul lui Hristos.

6. Fara credinta nu poti fi placut lui Dumnezeu
EVR 11: 6 Si fara credinta este cu neputinta sa fim placuti Lui! Caci cine se apropie de Dumnezeu, trebuie sa creada ca El este, si ca rasplateste pe cei ce-L cauta.

7. Credinta se poate pierde in urma pacatului
LUCA 22: 32 Dar Eu M'am rugat pentru tine, ca sa nu se piarda credinta ta; si dupa ce te vei intoarce la Dumnezeu, sa intaresti pe fratii tai.``

8.Prin credinta intram in starea de Har
ROM 5: 2 Lui Ii datoram faptul ca, prin credinta, am intrat in aceasta stare de har, in care sintem; si ne bucuram in nadejdea slavei lui Dumnezeu.

9.Credinta este darul lui Dumnezeu
1COR 12: 9 altuia credinta, prin acelasi Duh; altuia, darul tamaduirilor, prin acelasi Duh;

10.Credinta trebuie sa lucreze prin dragoste
GAL 5: 6 Caci in Isus Hristos, nici taierea imprejur, nici netaierea imprejur n'au vreun pret, ci credinta care lucreaza prin dragoste.