| nexteagle a întrebat:

Care este rolul omului in viata?

Răspuns Câştigător
| claudiarebecca a răspuns:

Fiecare om trebuie sa isi gaseasca propriul drum...

22 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

"Cu siguranta Dumnezeu nu a creat omul sa traiasca doar o sigura zi! Nu, nu omul a fost creat pentru eternitate"! Abraham Lincoln
Viata aceasta este pregatirea pentru urmatoarea.Omul a fost creat cu un scop-daca nu ai scopuri clare, atunci nu ai nici o temelie care sa stea la baza deciziilor tale, a planificarii timpului tau si a folosirii resurselor tale.Vei avea tendinta sa faci alegeri in functie de circumstante, presiuni si starea ta sufleteasca din acel moment. Biblia spune ca o viata prefacuta, traita pentru a-i impresiona pe altii este o viata goala, dar o voata simpla si modesta este o viata implinita.Lipsit mereu de un scop clar iti vei schimba mereu directia: relatiile, locul de munca, biserica si alte lucruri exterioare.Scopul omului este sa traiasca i viata placuta Lui Dumnezeu si sa-i dea slava in permanenta.

mira
| mira a răspuns:

Prin tot ce intreprinde sa lase o urma pozitiva pe acest pamant. Mira

daniela
| daniela a răspuns:

Ei asta da intrebare...Rolul omului este acela de a lasa ceva in urma lui pe acest pamant prin munca lui, prin creativitatea lui, prin reproducerea lui... numai asa omenirea poate progresa

Bula
| Bula a răspuns:

Omul este o infima picatura in Univers.
Rolul lui este sa contribuie pe masura la dezvoltarea INTREGULUI.

| mariusres a răspuns:

Ce te face sa crezi ca avem un rol sau ca ar trebui sa avem un scop? Ce rol are Sistemul Solar? Ce rol are Universul? Ce rol are planeta Pamant? Nici unul nu au niciun rol. Pur si simplu exista. Faptul ca tu le poti constientiza iti creeaza impresia ca acestea ar trebui sa aiba un rol, un scop. Nimic mai fals.

| yadora a răspuns:

Sa predea stafeta generatiei urmatoare.

| fisshu a răspuns:

Rolul omului pe pamant? cred ca e sa duca o viata placut lui Dumnezeu si sa se pregateasca pentru viata de apoi parerea mea

| Filip23 a răspuns:

Cred ca omul de azi nu mai poate face prea mult, pentru ca i se impune un ritm, un program, esti invatat, informat cu tot felul de lucruri care nu iti folosesc.Comunitatile sunt uriase, si totusi ne desparte lupta zilnica pentru viata. Daca mai ai timp sa-l observi pe cel lovit cred ca e un pas...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rolul omului in viata este sa faca ceva asa fel incat sa lase ceva folositor, sau ceva simplu in urma.Si cel de a ne mantui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dar viața ce rol are pentru om?
Suntem actori pe scena vieții: suntem copii; creștem, devenim adulți; facem o carieră; o familie; copii; ne bucurăm unii de alții; ne despărțim de persoanele dregi nouă; și noi lăsăm lacrimi în urmă când părăsim scena.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grea asta. existentiala. doream sa ma relaxez. ata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care este rolul omului in biserica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce pica frunzele? de ce murim? de ce... Daca cineva are raspuns real atunci ...de ce ne chinuim toti pe acest pamant si insasi faptul ca ne nastem e o tragedie caci inseamna condamnarea la moarte, pentru ca ne-am nascut sigur murim...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iubeasca si sa fie iubit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De al lauda pe Dumnezeu din taoata inima lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata omului pe pamant este o vesnica lupta: contra diavolului, contra lumii si contra lui insusi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca rolul omului in viata e acela de a-si descoperi rolul.

| kufu a răspuns:

Biologic totul se reduce la reproducere, perpetuarea speciei. Tot ce vine pe langa insa... esti TU. Unic(a) in felul tau. Se spune ca o persoana este suma tuturor amintirilor sale. Cum vrei sa te perceapa ceilalti, cum vrei sa ramai in memoria altora depinde doar de tine. Fiecare are un rol de jucat in piesa asta. Daca nu ti l-ai gasit inca, o sa s-o faci. happy

| andrei_5514 a răspuns:

Rolul omului in acest moment este sa demonstreze daca doreste sa ii slujeasca lui Dumnezeu sau nu. Cei care doresc sa ii slujeasca, trebuie mai intai sa il cunoasca (Ioan 3:16). Cei care fac ce doreste Dumnezeu de la noi, vor fi readusi la viata dupa ce Dumnezeu va curata pamantul de rautate.

| Rada_Adrian_1968 a răspuns:

Pentru a evolua specia cea mai frumoasa a creatorului

| alexele a răspuns:

Intr-un cuvant :MANTUIREA!

| Iosif_Andrei_1975 a răspuns:

Pentru a ne pregati spiritual,caci sintem morti vii, trebuie sa crestem spiritual, sintem departe de adevar; Nu viata materiala este rostul vieti.