| WorldTraveler2553 a întrebat:

Bună TPU, ce părere aveți despre profilul mate-info? Dar mate info bilingv engleză?
Am de făcut opțiunile pentru poimâine, adică luni și m-ar interesa acest profil, am înțeles că este cel mai căutat.
Păi să vă explic câte ceva despre mine.
În clasa a 5-a în generală, mi-a plăcut foarte mult matematica, aveam note de 10, 9 și 8. În clasa a 6-a, a venit o profesoară foarte tânără, de la care nu prea înțelegeam mare lucru și care nu mă scotea din 7 si 8.De atunci, m-am descurajat destul de mult și a început să nu-mi mai placă matematica.În clasa a 8-a a venit altă profesoară, de data aceasta una de excepție, unde am luat 10 în simulările la nivel de școală și la care aveam o notă de 8 și restul 9 și 10.
Părerea mea e că dacă exersez pot face față. Aștept și părerile voastre, cum vi se pare acel profil? Este greu? Greu însemnând, voi mai avea timp și de altceva sau doar de învățat de pe o zi pe alta, teme sunt multe? Țin să precizez că optez pentru al 3-lea cel mai bun liceu din oraș.
Mulțumesc, ofer funda.

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

La mate-info e m1, in rest este m2.
De la mate-info nu e mai grea matematica, pentru ca abordeaza doar anumite subiecte. Doar ca la M2 abordeaza unele subiecte, iar la M1 alte subiecte. Nu sunt groaznice, tot anumite formule se aplica, o anumita logica si teorie. Doar ca e diferit si e indicat sa rezolvi exemple de variante de bacalaureat. Nu o sa primesti nimic greu, ci din exemplele de la ordinea zilei din M1! Asta sa tii minte! Nu vor fi nimic dincolo de nivelul mediu, ci acele exercitii si exemple pe care se pune accentul. diferentele cred ca intervin mai degraba undeva la subiectul 3, sau daca sunt implicate matricile, ei bine, la M2 studiezi mai putine formule si reguli pe care le aplici, iar la M1 mai multe. Dar sunt logice, nu trebuie tocite. Prin exercitiu iti formezi un automatism si reusesti. De aceea trebuie sa rezolvi, chiar si in vacante, ca sa nu iti iesi din mana. Nu zic sa iti pierzi timpul aiurea, ci eventual vreo 2 ore la cateva zile in vacanta si va fi ok.
Deci nu vei primi la bac exercitii care sunt dintre cele dificile de la M1 din manualul de matematica! Nicidecum! Ci undeva la nivel mediu. La olimpiada e greu. Acolo chiar e greu si trebuie sa muncesti mult! Aici insa, la bac, nu e greu, trebuie doar putin exercitiu si atentie. Atata tot.

Multi zic ca e greu pentru ca nu persista in exercitii si in a fi atenti la timpul potrivit si a invata la timpul potrivit. Eu eram atenta la ore, citeam acasa, iar exercitiile le faceam la scoala in pauze, pentru ca am inteles ce trebuie sa fac, insa imi era lene sa scriu.
Altii habar nu aveau si in cele din urma se gandeau ca nu trec bac.ul pentru ca erau atenti la telefon sau pur si simplu priveau in gol in timp ce profesoara explica, iar acasa nu se deranjau nici macar cateva minute sa recapituleze ce au studiat in acea zi, ce au de invatat si ce au de rezolvat. Cand esti cu atentia acolo, pierzi foarte putin timp, dupa care te poti relaxa si distra dupa cum voiesti.

6 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Eu am fost la mate-info, bilingv engleză. Am "picat" la profilul asta deși nu voiam.
Ideea este ca a fost mai plăcut decât speram. 4 ore mate, 4 romana, 4 info, 4 engleza. având în vedere faptul că eu nu eram prietena f buna cu matematica sau cu informatica, datorita profesorilor și datorită eforturilor depuse de mine m-am descurcat mai bine decât am crezut și la bac am luat o nota foarte mare.
Cat despre teme și studiu, asta depinde și de profi.
Sunt convinsă că vei reusi. Este mult mai ok decat sa stai sa tocești pagini întregi de istorie sau mai știu eu ce. Aici îți dezvolți logica foarte mult.

| Mayar a răspuns:

Greu e la facultate unde ai 6 -8-10 ore pe zi si nu ai timp de viata ta persoanala nici de nimic. abia sa mai inveti.
La liceu e super simplu, ai numa 6 ore.
Vei fi luat de la zero. La matematica vei face altceva decat in generala, deci nu vei avea absolut nicio problema. Manualele prezinta lectia + formulele pe care le folosesti + exemple.
Daca ai intrebari, gasesti forumuri unde postezi intrebari de matematica si/sau fizica si iti raspund intr-o zi/saptamana, depinde de intrebare. Trebuie doar sa fii atent la ore si acasa sa iti dedici vreo 2 ore studiului si e totul perfect!
adica sa nu stai toata ziuna pana noaptea sa termini de vizionat nu stiu ce serial sau prin cluburi si ptreceri una-ntr-una

| WorldTraveler2553 explică (pentru Mayar):

Si faza cu bacul care va fi mai greu la matematică decât la cei care nu sunt pe mate-info, e adevărată?

| WorldTraveler2553 explică (pentru Mayar):

Mulțumesc mult pentru timpul acordat și pentru răspuns de asemenea.

| Mayar a răspuns (pentru WorldTraveler2553):

Cu placere! MUlta bafta si spor la liceu! happy va fi totul bine
Nu uita ca sunt forumuri, trebuie doar sa cauti pe internet, unde poti posta intrebari de matematica/fizica si ti se va raspunde in max o saptamana. Asta in cazul i ncare vrei efectiv sa interactionezi cu cineva. Poti cauta si pe internet rezolvari sau pe Youtube chiar, profesori filmati cum rezolva, dar majoritatea sunt in engleza, sper sa nu fie asta o problema, pentru ca unele cuvinte sunt stas, indiferent de limba.
Mult spor!winking

| Mayar a răspuns (pentru WorldTraveler2553):

La mate-info e m1, in rest este m2.
De la mate-info nu e mai grea matematica, pentru ca abordeaza doar anumite subiecte. Doar ca la M2 abordeaza unele subiecte, iar la M1 alte subiecte. Nu sunt groaznice, tot anumite formule se aplica, o anumita logica si teorie. Doar ca e diferit si e indicat sa rezolvi exemple de variante de bacalaureat. Nu o sa primesti nimic greu, ci din exemplele de la ordinea zilei din M1! Asta sa tii minte! Nu vor fi nimic dincolo de nivelul mediu, ci acele exercitii si exemple pe care se pune accentul. diferentele cred ca intervin mai degraba undeva la subiectul 3, sau daca sunt implicate matricile, ei bine, la M2 studiezi mai putine formule si reguli pe care le aplici, iar la M1 mai multe. Dar sunt logice, nu trebuie tocite. Prin exercitiu iti formezi un automatism si reusesti. De aceea trebuie sa rezolvi, chiar si in vacante, ca sa nu iti iesi din mana. Nu zic sa iti pierzi timpul aiurea, ci eventual vreo 2 ore la cateva zile in vacanta si va fi ok.
Deci nu vei primi la bac exercitii care sunt dintre cele dificile de la M1 din manualul de matematica! Nicidecum! Ci undeva la nivel mediu. La olimpiada e greu. Acolo chiar e greu si trebuie sa muncesti mult! Aici insa, la bac, nu e greu, trebuie doar putin exercitiu si atentie. Atata tot.

Multi zic ca e greu pentru ca nu persista in exercitii si in a fi atenti la timpul potrivit si a invata la timpul potrivit. Eu eram atenta la ore, citeam acasa, iar exercitiile le faceam la scoala in pauze, pentru ca am inteles ce trebuie sa fac, insa imi era lene sa scriu.
Altii habar nu aveau si in cele din urma se gandeau ca nu trec bac.ul pentru ca erau atenti la telefon sau pur si simplu priveau in gol in timp ce profesoara explica, iar acasa nu se deranjau nici macar cateva minute sa recapituleze ce au studiat in acea zi, ce au de invatat si ce au de rezolvat. Cand esti cu atentia acolo, pierzi foarte putin timp, dupa care te poti relaxa si distra dupa cum voiesti.

| Fancyuiop a răspuns:

Faci mate intensiv, nu e ușor, am pe cineva la facultatea de info. În general la acest profil trebuie să îți placă mult matematica și tot ce ține de informatică (să lucrezi pe pc, programe, chestii) etc. Succes!