| TiMan a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si doresc sa dau la un liceu care are profil mate-info.Eu unul as merge cu engleza mai departe, dar nici la filo nu dau ca mi se pare foarte greu(nu ca nu as face fata dar nu imi face placere). M-ar interesa sa-mi spuneti daca exista un profil la mate-info care ca aiba si un numar decent de ore de engleza si macar una de info.Am inteles ca asa este la 'mate-info intensiv engleza'. Inca ceva... exista mate-info bilingv engleza? Daca da, care sunt diferentele intre cele 2 (intensiv si bilingv) si daca stiti cam ce ore si in ce numar se fac ar fi perfect big grin

Răspuns Câştigător
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Poi ceea ce pot sa iti zic este ca vei face mai mult de 5 ore de mate, cam 2 sau 3 de info (aici o sa mai ai si tic -o materie noua). Eu sunt la stiinte ale naturii si fac 2 de tic si 1 de info, cred ca la mate vei face mai multe de info.In legatura cu bilingv este acelasi lucru cu intensiv, deci la intensiv engleza faci cam 3 4 ore pe saptamana. De ce nu incerci sa mergi la stiinte ale naturii pentru ca acest profil este la mojloc intre filologie si mate-info, facem din ambele. Aaa si inca ceva si la stiinte ale naturii poti intra intr-o cls cu bilingv engleza.Eu la stiinte fac 4 de mate, 4 de romana, 3 de eng. Mult succes pe viitor...si sa alegi decizia cea mai inteleapta

3 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Da, exista! Acum depinde de oras si liceu; fiica mea a terminat acum ceva timp o clasa mate-info-bilingva engleza care avea 7 ore de engleza/saptamana si o groaza de ore(nu imi mai amintesc) de mate si info

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Multumesc pentru funda.

| DEBrown a răspuns:

Da, exista Mate-Info Bilingv