| Matei4 a întrebat:

Cum se calculeaza taria unei tigari, in functie de nicotina gudron sau monoxid de carbon? Ma refer principalul ingredient

Răspuns Câştigător
| Robert_Emanuel_Nagy_1998 a răspuns:

Nicotina ii baza restul sunt doar chimicale dar de obicei unde ii nivelul de nicotina mare sunt si restul. 0.4-0.6 sunt slabe dar daca te obisnuiesti cu acest nivel tragi din ele ca din Kent.0.7-0.sunt acelea mai tari dar ii diferenta destul de mare intre 7 si 8 iar peste 0.8 mai ales 10 sunt tari ca naiba dar oricum bu prea mai sunt peste 8 desi Davidof 0.8 se simte ca 10 ( nu ii 10 ii 1 defat dar lumea ii obisnuita sa zica 10mg in loc de 1 g asa ca sa o lasam cu 10 xD) deci depinde si de marca de tigari cat sunt de tari sau de filtru deoarece acelea cu filtru portocaliu sunt mai tari.In ziua de azi in Romania nu mai scrie pe tigari de cat sunt dar fumatori vechi stiu deci puteti intreba pe careva de cat sunt. Daca acum doriti sa va alucati de fumat mai bine renuntati ca acum aveti sansa. Astazi esti diferit daca nu fumezi ca toata lumea fumeaza. Eu de expl de 5 ani fumez, si sper ca o sa ma las intr-o zi! Nu ii ca nu as putea, ii ca nu vreau ca imi place sa fumez. Acest gand ca ne place sa fumam nu ne lasa sa ne lasam de fumat, nu nicotina din sange ca acea iti da pace dupa 1-3zile fara fumat.